Kablosuz Ağ adaptörümüz hangi sdandartları destekliyor


kablosuz ağ kartımız hangi standartları destekliyor
Daha önceki yazılarımızdan birinde kablosuz Ağ standartlarını tanıtmaya çalışmış ve bunların gerçek ve teorik hızları konusunda bilgiler vermiştik , bu yazımızda Kablosuz ağ kartımızın desteklediği standartları

görebilmek için şöyle bir yol izlemiştik ; 1. Kablosuz ağ kartımıza sağ tıklayıp Özellikler dedikten sonra 2. Açılan ekranda "Yapılandır" diyelim 3. son olarak gelişmiş sekmesinde yeralan "Kablosuz Mod" kısmında yeralan kablosuz mod değerine ve 802.11n modunun varolup olmadığına ve açık olup olmadığına bakalım Burada

Gel gelelim bazı kablosuz ağ adaptörlerinin gelişmiş kısımlarında linkteki verilen bilgilerin bazıları eksik olabiliyor bazılarında da hiç verilmiyor , o sebeple bir komutla bunların bulunması Özellikle yeni bir Router alacak kişilerin işine yarayacaktır mesela elinizde bir laptop vardır ve bu 802.11ac standardını desteklemez fakat siz en hızlısı diye gider 802.11ac standardında bir Modem alırsınız haliyle bu internet neden istediğim hızda değil diye düşünürsünüz. yada mahallenize fiber gelmiştir 50 Mbps lik hız olanı alırsınız ağ kartınız çok daha düşük hızları desteklediği için bir işinize yaramaz , bu gibi durumlarda masaüstü kullanıcı nispeten şanslı , gider yeni bir ağ kartı alır takar ve keyfine bakar fakat laptop kullanıcıları malesef bu konfora sahip değildir.

Bir komutla Kablosuz Ağ adaptörümüz hangi sdandartları destekliyor bulalım

1. Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve aşağıdaki komutu verelim

netsh wlan show drivers

Bu komutu kullandığınızda Kablosuz ağ kartınızın aktif durumda olması gerekmektedir (Yani sağ tıklayıp Devre dışı bırak denmemiş olması gerek)

2. Karşımıza Kabloszu ağ kartımızla ilgili birçok bilgi gelecektir

desteklenen radyo türleri

Bunlar arasında sürücü tarihi ve sürümü bile yeralır , bizi ilgilendiren kısım ise "Desteklenen radyo türleri" kısmıdır , burada kablosuz ağ kartımızın desteklediği standartlar yeralmaktadır.


3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha