Duvar kağıdı (Wallpaper) değişimini nasıl engellenir


Duvar kağıdı değişimini nasıl engellenir
Vaktinin büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçiren kişilerin arasıra yaptıkları şeylerden biri de Masaüstlerinde yeralan duvar kağıdını değiştirmektir. Özellike Pandemi zamanlarında insanlar dışarıya


daha az çıkar oldular bu durum, bilgisayar başında geçirilen süreyi arttırdı. Evde ortak kullanılan bilgisayarların %90 ından fazlasında tek bir kullanıcı hesabı vardır ve bunun üzerinden tüm aile bireyleri sırası ile bilgisayarı kullanırlar gel gelelim buradaki sorun ; her kullanıcının kendi sevdiği duvar kağıdına sağ tıklayıp açılan menüden "Masaüstü Arkaplanı olarak Ayarla" diyerek duvar kağıdını değiştirmesidir. Bu davranış diğer kullanıcılar tarafından hoş karşılanmaz.

Masaüstü duvar kağıdı olarak ayarla

Bir diğer husus ise işyerlerinde duvar kağıdı değişiminin yapılmaması istenir. Duvar kağıdının değiştirilmesini engelleme ile ilgili önceki makalemizde iki farklı yöntemle bunu sağlamıştık.

1. Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile duvar kağıdının deiştirilmesini engellemek

2. Registryde "NoChangingWallPaper" isminde bir REG_DWORD değeri oluşturup değer olarak "1" değeri atamak sureti ile Duvar kağıdı değişikliğini engellemiştik

Üstteki her iki yöntemde biraz sorunludur. Gpedit.msc dediğimiz yerel grup ilkesi düzenlyicisi Home ve Single language sürümlerinde bulunmaz , ayrıca ikinci yöntemde kullanılan registry yönteminin işe yaraması için , ya bilgisayar yeniden başlatılmalı ya kullanıcı çıkışı yapılıp tekrar giriş yapılmalı veya Dosya gezgini yeniden başlatılmalıdır. Oysa aşağıdaki yöntem uygulanırsa hem Windowsun tüm sürümlerinde sorunsuz çalışacak hemde , hemen devreye girecektir.

Duvar kağıdı (Wallpaper) değişikliğini önlemede en etkili yöntem

1. Öncelikle duvar kağıdınızın yerini bulmanız ve yolunu kopyalamanız gerekecektir mesela bendeki duvar kağıdının yeri aşağıdadır.

C:\Users\velociraptor\Pictures\1909_wallpaper.jpg

2. Amacımız üstteki bu yolu registryde oluşturacağımız bir anahtar içerisinde kullanmaktır , bunun için aşağıdaki anahtara gidin.

HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

Açılan ekranda sağ tarafta Yeni bir Dize değeri (REG_SZ) oluşturun ve ismine de "Wallpaper" deyin. ardından bunu çift tıklayıp Duvar kağıdınızın yolunu içerisine yapıştırın.

Duvar kağıdı değişmesin registry kaydı

Anında etkili olacak ve duvar kağıdı değiştirmeye çalıştığınızda yapamadığınızı farkedeceksiniz. Önceki verdiğimiz yöntem ile bu yöntemi birleştirdik ve sizler için bir script kodladık , sayfa sonundan edineceğiniz scripti ilk çalıştırdığınızda sisteminizde duvar kağıdı değiştirmek yasaklanmakta , ikinci kez çalıştırdığınızda ise duvar kağıdı değişimi serbest hale gelmektedir.

Vbs ile duvar kağıdı değiştirmeyi engellemek

Ayarlar hemen etkili olduğundan ve Tüm windows sürümlerinde geçerli olduğundan çok daha etkili bir engelleme yöntemidir.

- Duvar kağıdını değiştirmeyi önleme Burada

- Duvar kağıdımızın bulunduğu klasörü açalım Burada

- Sağ tuşa Duvar kağıdı konumunu aç kısayolu Burada

- Windows 10 duvar kağıtları nerededir Burada

- Android telefonda istediğiniz resmi duvar kağıdı yapın Burada

- Son kullanılan duvar kağıdı resim hafızasını silelim Burada

- Masaüstü duvar kağıdınız otomatik olarak değişsin Burada

- Tema dosyalarını kurmadan duvar kağıtlarını alalım Burada

- Duvar kağıdı değiştirmeyi registry ile önleme Burada

18 Mart 2010 Tarihli başlık Güncellendi


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Defne Türk
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for asd

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha