Google AdSensede En Çok Yapılan YanlışlarBazı Kullanıcılar Kullanım Koşullarına Karşı Gelmiyor Fakat Bazıları Reklam Gelirlerini Artırmak için Çeşitli Hileler Yapmaya Çalışıyor. Bazıları ise Gerçekten


Farkında Olmadan Bazı Kullanım Hataları Yapıyorlar ki Bunlar Google için Affedilebilir Şeylerdir. Şimdi Google AdSense Kullanıcıları Tarafından En Çok Yapılan Hatalara Bir Bakalım..

1. Asla kendi adsense reklamlarınıza tıklamayın veya tıklanması için yönlendirmelerde bulunmayın.Bu yöntemi gayet iyi biliyorsunuz. arkadaşlarınıza veya aile bireylerine söyleyerek adsense reklamarını tıklatanların sayısı hiç de az değil. ancak google bu konuda çok zeki. aslında bu işlemi tespit etmek çok da zor değil. doğrudan site adresini yazıp giren ve reklam tıklayanların sayısı fazlaysa, takip altındasınzı demektir. ve bildiğiniz gibi bu nedenle google hesabını kapatılabilir ve eğer hesabını kapatılırsa bir daha o site için ve kayıtlı kişi adına adsense hesabı açamazsınız.

2. Google AdSense kodlarını asla değiştirmeyin. adsense kodlarınız düzenleme ve optimize etmenin içine birçok şekil giriyor. Size verilen kodu farklı ayarlarda değiştirmeye kalkmayın. bu adsense kurallarına aykırı bir durum zaten. kurallara uyun, sitenizdeki adsense kodları üzerinde tahrifat yapmayın. kısa sürede farkedilirsiniz ve kodlar çalışmamaya başlar.

3. Sınırları aşmayın. Hiçbir sayfada 3′ten fazla reklam alanı, 3′ten fazla bağlantı alanı veya 2′den fazla google arama alanı oluşturmayın. oluştursanız bile zaten bu alanlarda reklam görüntülenmeyecektir ancak siz yine de dikkat edin. kuralların dışına çıkmayın.

4. Google AdSense kullandığınız sayfada rakip bir firmanın benzer reklamlarını yayınlamayın. Kısa zaman öncesine kadar tamamen yasak olan bu işlem artık reklamlar birbirine benzemediği sürece uygulanabiliyor. google buna izin veriyor ancak farklı firmaların reklamlarının birbirine benzememesi şartı ile. fakat sayfanızdaki linklerin yapısını adsense link yapısına benzetmemeye de özen gösterin. adsense tarafından sunulan google aramasını kullandığınız bir sayfada başka bir arama motoru tarafından desteklenen bir arama motoru kullanmayın.

5. Hesabınızla ilgili gizli kalması gereken bilgileri internette sergilemeyin. CTR, CPM ve gelir durumunuz gibi kişisel bilgileriniz size özeldir, gizli kalmalarına özen gösterin. şayet başkalarına görsterecek bir adsense verisi arıyorsanız, toplam gelirinizi gösterebilirsiniz.

6. “Reklam” veya “Sponsorlar” dışında başka başlıklar kullanmayın. birçok sitede adsense reklamları farklı başlıklar altında sunuluyor ve farklı şekillerde reklamlara tıklanılması için çaba harcanıyor. Siz bu yola başvurmayın. gerekli görüyorsanız “sponsorlarımız” veya “reklam alanı” gibi ifadeler işinizi görecektir.

7. Google reklamlarının farklı pencerede açılması için asla çabalamayın. AdSense kodlarında bazı düzenlemelerle veya css kodları aracılığıyle bunu yapan siteler olsa da asla yapmayın. kısa sürede tespit edilirsiniz.

8. Birden farklı hesap oluşturmanıza gerek yok. Örneğin 5 farklı siteniz varsa her biri için farklı adsense hesapları oluşturmanıza gerek yok. eğer bu işşi bir sitenizin google adsense üyeliği iptal edildiğinde diğerlerini kurtarmak içn yapıyorsanız işe yaramayacağına emin olabilirsiniz. google adsense, tıklamalar ve kanallar aracılığıyla ilişkili sitelerinizi kısa sürede tespit edebilme becerisine sahip. dolayısıyla şayet bir hesabınız kapatılırsa bütün hesaplarınız kapatılacaktır.

9. Reklamları sadece içerik olan sayfalara yerleştirin. google adsense, içeriğe göre reklam yayınlayan bir sistem olduğundan içeirk olan sayfalara reklam yerleştirdiğinizde daha fazla geri dönüş alacaksınız. o nedenle, üyelik, giriş sayfası veya açılışa koyduğunuz bir karşılama sayfasına adsense reklamı yerleştirmeyin.

10. Reklamlardaki öğeleri gizlemeye çalışmayın. birçok sitede google adsense reklamları ile zemin renginin aynı olduğunu farketmişsinizdir. bazı sitelerde ise adsense reklamları css yöntemleri ile resim arkalarına veya tıklanma ihtimali daha yüksek olan linklerin (download, devamını oku gibi) arkalarına gizleniyor. bu işlemlerden uzak durun. tespit edilmeniz halinde üyeliğiniz iptal edilir.

11. Google AdSense reklamlarınızı mailinglerinizde kullanmayın. Html görünümlü mailingler her ne kadar güzel görünseler ve script kullanımına izin de verseler, google adsense kullanım koşulları, adsense kodlarınızı mailinglerde kullanmanıza izin vermez. bu noktanın özellikle takip edldiğini belirtelim.

12. İçeriklerinizi göz önünde bulundurun. Bildiğiniz gibi Google AdSense kodlarının bir takım içeriğe sahip sitelerde kullanılmasına izin vermiyor. o nedenle adsense kodlarınızı mp3, video, haber grupları veya resim arama sonuçlarına monte etmeye çalışmayın. ayrıca Muzur içerikli, şiddet içeren, nefren uyandıran veya yasal olmayan içerik barındıran sitelerde de adsense kullanımı yasal değildir.

13. Ziyaretçileriniz başka içeriklere reklamlara tıkladıktan sonra ulaşmasın. bu konuda özellikle dikkatli olun. Sitenize gelen ziyaretçiler aradıkları sayfaya gitmeden önce reklam tıklamak zorunda kalmasınlar. frame kullanmamaya özen gösterin. aynı şekilde ziyaretçilerinizin reklama tıklayarak asıl içeriğe ulaşabilecekleri yöntemler izlemeyin.

14. Aşırı reklam ve anahtar kelime kullanımından kaçının. her ne kadar google google adsense reklamlarının bir sayfada kaç tane yer alabileceği belirli de olsa, gerek olmadıkça sayfalarınızda aşırı google adsense gösterimi yapmayın. Aynı şekilde sayfa içerisinde kullanılan etiketleri de abartmayın. adsense içeriğe göre reklam yayınlayacağı için çok fazla anahtar kelime kullanmamaya özen gösterin. google hala size arama motorlarından en fazla ziyaretçiyi getirecek ve reklamdan daha fazla kazandıracak en başarılı sistem.

15. Site içeriğinizin adsense tarafından kullanılan dillere uygun olduğundan emin olun. Google AdSense çince, japonca, danimarkaca, korece, almanca, norveçce, ingilizce, polonyaca, Korean, Dutch, Norwegian, English, lehçe, fince, portekizce, ve türkçe dillerinde yayın yapıyor.

16. Alternatif reklam linki kullanmamaya özen gösterin. Chitika gibi içerik reklamcılığı yapan birçok site, reklama tıklanıldığında reklamverenin sayfası açılmaz ise, alternatif bir reklam sayfası linki verilmesine izin veriyor. bu sayfa genellikle ziyaretçinin diğer reklamlardan oluşan başka bir sayfaya yönlenmesine sebep oluyor. her ne kadar AdSense’in de genel reklamlar yerine alternatif reklam linki verme yeteneği olsa da siz bu özelliği sakın kullanmayın.

17. Resim reklam ile metin reklamları bitişik kullanmayın. Reklam sayfa gösterimlerini artırmak iin sayfada kullanılan metin reklam sayısı kadar resim reklam göstermek de iyi bir fikir olabilir. ancak bu işi resim ve metin reklamları bitişik kullanıp, metin reklamı resmin açıklamasıymış gibi sunarak yapmayın. ziyaretçiyi kandırmayın, reklamın reklam olduğu anlaşılsın.


9 Yorum Var
  1. Avatar for hayrettin ön
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for canlı dinle
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for wep
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Ferhat YILMAZ
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for sevgi

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha