Görünmez Webde arama için birkaç arama motoruuGörünmez Web WWW’nin arama motorları tarafından indekslenmeyen kısmına verilen bir isim. Çoğumuz Google ve Bing’in Büyük Kahin gibi olduklarını düşünürüz..

herşeyi görürler. Maalesef o kadarda ulu değiller ve göremiyorlar; onlar sadece bir linkten diğerine sayfaları indeksleyen web örümcekleri.
Fakat bir örümceğin giremeyeceği bazı yerler var. Mesela erişim için parola gerektiren kütüphane veritabanları. Veya özel ağ veya kurumlara ait ağlar. Bir sorguya karşılık dinamik olarak yaratılan web sayfaları da bazı arama motoru örümcekleri tarafından indekslenmeyebiliyor.
Arama motoru teknolojisi çok büyük gelişme gösterdi. Günümüzde gerçek zamanlı arama ve Flash/PDF içeriklerini de indeksleyebilme yetenekleri var. Fakat buna rağmen genel bir arama motorunun giremeyeceği yerler var.
Bu “Karanlık Kıta”nın doğası hakkında daha kesin bir fikir sahibi olmak için Wikipedia’daki Deep Web yazısını okuyun. Rakamlar ilgi çekici – açık web 167 terabyte. Görünmez webin 91,000 terabyte olarak hesaplanmış. Amerikan Kongre Kütüphanesi 1997’de 3,000 terabyte’lara yaklaşmış!

Bu kadar çok bilgiye nasıl erişebiliriz?
Bu yazının amacı da bu. Görünmez Ağın derinliklerine dalmak için bazı kaynakları öğrenelim. Bunlardan bazıları spesifik bilgileri indeksleyen görünmez web arama motorları.

Konu kategorisine göre arama yapabilir ve arama seçeneklerinden aramanızı özelleştirebilirsiniz. Infomine sadece derin web için bir arama motoru değil, aynı zamanda referans bilgileri için iyi bir başlangıç noktası. Sayfasının altındaki Other Search Tools ve General Reference linklerine bakmayı unutmayın.

http://www.infoplease.com/index.html
Infoplease çok çeşitli özelliklere sahip bir bilgi portalı. Sitede çok sayıda ansiklopedi, almanak, atlas ve biyografilere erişebilirsiniz. Infoplease’in çocuklar için Factmonster.com ve biyografi arama motoru olan Biosearch gibi yan projeleri de var.

http://www.deepwebtech.com/
DeepWebTech spesifik konular için 5 arama motoru (ve browser plugin) sunuyor. Arama motorları bilim, ilaç ve iş dünyasını kapsıyor. Bu spesifik konuların arama motorlarını kullanarak derin webdeki veritabanlarını sorgulayabilirsiniz.

http://www.techxtra.ac.uk/index.html
TechXtra mühendislik, matematik ve bilgisayar konularına odaklanıyor. Endüstri haberleri, iş duyuruları, teknik raporlar, teknik veriler, araştırma dokümanları, eğitim ve öğrenim kaynaklarını, makaleler ve ilgili websitesi bilgileri ile birlikte sunuyor.

Genel web araması gibi, görünmez webi aramakda samanlıkda iğne aramaya benziyor. Fakat burada samanlık daha da büyük. Görünmez web kesinlikle sıradan arama yapanlar için değil. Derin fakat karanlık değil, eğer ne aradığınızı biliyorsanız, aydınlanma birkaç kelime uzakta.

kaynak


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha