Microsoft EDGE Tarayıcısını sıfırlayalım


Microsoft edge tarayıcısını tamir edelim
Bütün Modern tarayıcıların bozulmuş olan ayarlarını bir tıkla sıfırlamak için bir seçenek sunduklarını görüyoruz gel gelelim henedense Microfot EDGE de böyle bir seçenek bulunmuyor , zaten bu son Windows 10 u hangi

taşeron firmaya kodlattırtıyorlarsa (ki duyumlara göre hintli bir firmaymış) adamlar her işi baştan savma yapıyorlar , EDGE gibi sisteme gömülü halde gelen bir tarayıcının ayarlarını resetleme seçeneği sunmaması kadar garip bir durum olamaz , hatırlarsanız öncekli yazılarımızdan birinde küçük bir yazılm yardımı ile ayarların birkısmının nasıl sıfırlanabileceğini izah etmeye çalışmıştık Burada gel gelelim bu küçük uygulama sadece EDGE anasayfasını eski haline döndürebiliyor peki ya bozulan ayarlar ne olacak ? işte bu yazımızda bouzulan atarayıcı ayarlarını tamamen sıfırlamayı açıklamaya çalışacağız.

Microsoft EDGE hoşgeldiniz sayfası

EDGE tarayıcı ayarlarını Elle (Menuel) sıfırlamak

Aşağıdaki yöntemi uyguladıktan sonra EDGE tarayıcınızda kaydedilen favorilerinizi, ayarlarınızı, geçmişi ve şifrelerini kaybedebilirsiniz bu sebeple öncelikle Burada verdiğimiz yöntemle şifrelerinizi yedeklemenizi öneririz.

1. EDGE tarayıcısı açıksa kapatalım.

2. Gizli dosyaları ve klasörleri göstermesi için windows gezginini açalım , görünüm sekmesine geçip "Gizli öğeler" sekmesine tik koyalım.

Gizli dosyaları göster

3. KLavyemizdeki Windows ve R tuşları ile açacağımız çalıştır boşluğuna aşağıdaki kodu yapıştıralım

%SYSTEMDRIVE%/Users/%USERNAME%/AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe

Açılan klasör içerisinde nekadar dosya varsa işaretleyip silelim

Microsoft EDGE dosyalarını silelim

4. Powershell i yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve "cd C:\Users\Kullanıcı isminiz" kodu ile kullanıcı isminize geçiş yaptıktan sonra aşağıdaki kodu çalıştıralım.

Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml” -Verbose}

ve böylece Microsoft EDGE tarayıcı ayarlarını varsayılana döndürmüş olduk bu işleme Fabrika ayarlarına döndürme resetleme yada sıfırlama da denmektedir.

powershell kodu çalıştırma

Eğer Powershell sizde yetki sorunu çıkartırsa Burada yazılanları uygulayınız.

Edge tool v1.0

Eğer Üstteki işlemleri otomatik yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki linkteki dosyayı indirdikten sonra çalıştırmanız ve uygun butona tıklamanız yeterlidir


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha