Mkv'leri izlerken yaşanan takılma sorunları ve çözümüSorun: K-Lite Codec Pack yüklü bilgisayarımda 720p Matroska Video (mkv) formatındaki videoları altyazı ile birlikte izlerken ciddi şekilde takılmalar yaşıyorum. Ama altyazısız bir şekilde

film gayet normal bir şekilde seyredilebiliyor. Altyazıyla birlikte yaşanan takılmaları nasıl önleyebilirim. Altyazı .sub formatında.

Çözüm: Mkv dosyaları, hele birde 720p yada 1080p gibi yüksek çözünürlükteler ise sistemi ciddi şekilde zorlar. Bu yüzden, bilgisayarınızı, onları daha rahat çalıştırabilecek duruma getirmelisiniz. Bunun için şu işlemler uygulanmalı.

- İlk iş olarak K-Lite kodek paketini kaldıralım. Çünkü K-Lite kodek paketi, ihtiyacınız olandan çok daha fazla ve gereksiz dekoder ve enkoder araçlarını barındırır. Eğer enkode kısmıyla işiniz yoksa K-Lite paketini tamamen kaldırmanız iyi olacaktır.

- K-Lite paketini kaldırdıktan sonra aşağıdaki 2 programdan herhangi birisiyle, K-lite paketinden arta kalan ve format atılmadıkça temizlenmeyen artıkları temizleyelim. Statuş kısmında OK yazmayan bütün artıkları temizlememiz gerekiyor.

Programlar: Codec Sniper DXMan

- Ardından mümkün olduğunca az şeyle çeşitli video oynatabilmek felsefesiyle hazırlanmış olan Combined Community Codec Pack'i indirip kuralım

- Şu haliyle bilgisayarımızı gereksiz dekode ve enkode parçalarından kurtarıp tekrar divxleri açabilecek duruma getirdik ancak mkv'lerde hala sorun yaşayabiliriz. Bunun için CoreAVC adlı baştacı kodeği yüklüyoruz.

- CoreAVC'yi yükledikten sonra bunu CCCP'de çalışacak hale getirmemiz lazım. Bunun için
Başlat - Programlar - Combined Community Codec Pack - Filters yolunu takip ederek FFDShow Video Decoder Configuration'ı tıklıyoruz. Açılan yerde genelde en üstte olan h.264/AVC'nin hemen yanında Decoder kısmının altındaki libavcodec'in üzerine tıklayıp açılan seçeneklerden Disabled'ı seçiyoruz. Apply'e ve OK'e tıklayıp çıkıyoruz.
Ardından Başlat - Programlar - CoreCodec - CoreAVC Professional Edition yolunu takip ederek Configure CoreAVC'i tıklıyoruz. Açılan yerden sağ alttaki seçeneklerden Preferred Decoder'ı işaretli hale getiriyoruz. Apply ve OK'e tıklayarak çıkıyoruz.

- Şimdi işin önemli kısımlarından birine geliyoruz. Sub uzantılı altyazı dosyaları mkv'lerle birlikte kullanıldığında sistemi ağırlaştırabilir ve bu da filmin takılmasına sebep olabilir. Bu yüzden sub uzantılı dosyayı srt'ye çeviriyoruz. Bunun için Subtitle Workshop programına ihtiyacımız var.

Programı açalım. Öncelikle altyazı dosyasını hata verme ihtimaline karşı, farklı bir klasöre taşıyın. Film ile aynı klasörde olmasınlar. Hemen ardından File - Load Subtitle'ı tıklayarak sub uzantılı altyazı dosyamızı seçelim. Altyazımız ekrana geldiğinde Input Fps ve Fps değerlerini, izlediğimiz filmin fps değerleri olarak girelim. Save As'i tıklayarak açılan yerden SubRip'e çift tıklayalım ve sonraki kaydetme penceresinde kaydet'e tıklayalım. SRT uzantılı altyazı dosyası, SUB uzantılı altyazı dosyası ile aynı isimde kaydolacaktır. Zaten film dosyası ile altyazı dosyası aynı isimli olmak zorunda.
Artık SRT uzantılı dosyayı filmin bulunduğu klasöre taşıyabilirsiniz. Artık CCCP ie birlikte gelen Media Player Classic ile filmi sorunsuzca izleyebilirsiniz.

Not: Bu yöntem ile takılmaların büyük miktarda azalmış olması gerekiyor. Yine ufak tefek takılmalar veya görüntü donmaları yaşıyorsanız CoreAVC ayarlarını yaptığımız pencereden Deblocking seçeneğini Skip when safe yada Skip always, Deinterlacing seçeneğini None(Weave) olarak ayarlarsanız görüntüde biraz daha iyileşme görebilirsiniz.

Eğer aynı sorunu 480p ve altındaki çözünürlüklerde enkode edilmiş mkv'lerde yaşıyorsanız kodek paketi değişimi yapmanıza gerek yok. Sadece sub uzantılı dosyayı srt'ye çevirin yeter.

Yazan ve deneyen: AykutT


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha