Android Cihazlarda Galeride Resim Gizleme


Android Cihazlarda Galeride Resim Gizleme
Benim 7 yaşında dünyalar tatlısı bir yeğenim var cep telefonumda resmini taşırım , arkadaş ortamında falan bir hatıra fotoğrafı çeksem Cep telefonu , resmi merak edenlerin ellerinde dolaşır yeğenimin resmini


görende aman ne tatlı falan deyip kim olduğunu sorar bende söylerim ; gel zaman git zaman yeğenimin nazar olduğunu ve aşırı etkilendiğini farkettim , sonrada acaba cep telefonumda resim galerisinde yeralan bir resmi nasıl gizlerim diye aklımdan geçirdim , eğer sizinde resim galerinizde yeralan aile bireylerinizin resimlerini hiçbir ek araç kullanmadan gizlemek istiyorsanız oldukça basit bir yöntemi mevcut . Marka ve model fark etmeden tüm android sistemli cihazlarda programsız olarak galeriden resimleri gizlemek için aşağıdaki adımları takip ediniz:

1. İlk olarak bilgisayarımızda .nomedia isimli bir dosya oluşturmamız gerekiyor. .nomedia isimli dosyayı oluşturduktan sonra yada makale sonundaki linkten indirdikten sonra telefonumuzun dahili belleğinde yeni bir klasör oluşturalım isim olarak istediğimiz herhangi bir ismi verebiliriz.

dahili depolama

2. ".nomedia" isimli dosyayı bu klasörün içerisine taşıyın.

nomedia dosyası

3. Masa üstünde bir klasör oluşturup Galeride görünmesini istemediğiniz resim veya resimleri cep telefonu içerisindeki dizinden o klasör içerisine taşıyın. ( burada masa üstüne taşımamızdaki maksat bazı telefonlardaki sorundur. Şöyleki; resimleri keserek alıp telefonun dahili belleğinde başka bir klasöre aktarma sırasında resimler tamamen silinebiliyor bunu engellemek için yapıyoruz.) Ve tekrardan masa üstünden telefonunuza .nomedia isimli dosyanın içine taşıyalım.

Galeride resimler görünmüyor

Artık resimler galeride görünmeyecektir. Galeride görünmesini istemediğiniz resimlere siz bakmak istediğinizde ise dosya yöneticisindeki dahili bellek üzerinde oluşturduğunuz klasörün içerisinden resimlere tek tek bakabilirsiniz.

Bu işlemleri bilgisayar olmadan direkt telefondan yapmak

.nomedia isimli dosyayı telefonun üzerinden oluşturabilirsiniz ancak klasik dosya yöneticileri sadece klasör oluşturmaya izin verir. Telefon üzerinde bu işlemleri yapmak istiyorsanız gelişmiş bir dosya yöneticisi kullanırsanız bu dosyayı oluşturabilirsiniz. Lakin hiç gerek yok. Makale sonundaki indir butonuna tıklayıp dosyayı telefonunuza indirebilirsiniz. Dosyayı .arardan çıkarmak için rar programına ihtiyacınız olacak bu uygulamayı da Google playstore’dan indirebilirsiniz.

Dosya Yöneticisini açalım. Dahili bellek içine Yeni bir klasör oluşturp isimlendirelim.

Cep telefonunda yeni klasör oluşturma

Ve indirdiğimiz .nomedia isimli dosyayı rardan çıkartıp oluşturduğumuz klasör içine taşıyalım.

mobil telefonda resim taşıma

Ve galeride görünmesini istemediğiniz resimleri seçip oluşturduğumuz klasör içine taşıyalım.

Resimler görünmesin

Hepsi bu kadar. Galeride ilk olarak resimler görünecektir . ancak telefonu kapatıp açtığınızda artık resimler görünmeyecektir. Bu işlemi masa sütünden yaptığınızda kapatıp açmaya gerek yoktur.

WhatsApp Mesajlarından Gelen Resimler Galeride Görünmesin

whatssapp images

Biliyorsunuz ki WhatsApp üzerinden sohbette atılan resimler direkt olarak galeriye geliyor. Whatsapp mesajlarından gelen resimleri de galeride görünsün istemezseniz aşağıdaki yolu izleyin.
Dahili paylaşılan depolama\WhatsApp\Media\WhatsApp Images
WhatsApp Images klasörünün içine .nomedia isimli dosyayı ekleyin. Artık Whatsapp 'dan gelen resimler galeride görünmeyecektir.

Download


7 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha