Çalıştır penceresi hafızasını yedekleyin veya silin


Çalıştır penceresi hafızasını yedekleyin veya silin
Windows sürümlerinin hemen hemen hepsinde Windows ve R klavye tuşlarına aynı anda bastığınızda açılan çalıştır penceresi yeralır. Buradan vereceğiniz komutlarla Ayarlar uygulaması sayfalarını ,Komut istemi


dediğimiz Cmd yi,Görev yöneticisini ve diğer windows bileşenlerini kolayca açabilirsiniz. Çalıştır penceresine yazdığınız bu komutlar Registry de aşağıdaki anahtar altına kaydedilirler.

HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\RunMRU

Aşağıdaki resimde gördüğünüz ve a,b,c... diye giden REG_SZ anahtarlarının herbiri çalıştırdan verilen bir komuta karşılık gelmektedir ve bu harfler, siz çalıştırdan komut vermeye devam ettikçe artar.

Çalıştır listesi hafızası

Eğer Çalıştır penceresinden verilen belirli komutları çok sık kullanıyorsanız, listedeki komutların silinmemesini isteyebilirsiniz mesela akılda kalması zor olan bazı uzun komutlar çalıştır listesi hafızasından faydalanılarak tekrar çalıştırılabilir bunun için çalıştır kutucuğuna fare ucunuzla tıkladıktan sonra Klavyenizdeki aşağı ve yukarı ok tuşlarını kullanmanız yeterlidir.

Çalıştır listesi hafızası

Gel gelelim Ccleaner gibi temizlik yazılımlarının çoğu bu listeyi de temizlediklerinden hatırlamadığınız komutu tekrar bakıp çalıştır kutucuğuna elle yazmanız gerekecektir her çerez ve geçici dosya temizliğinden sonra tekrar bu pencereye gerekli komutları yazmak hem zaman kaybı hemde gereksizdir. Böylesi durumlarda çalıştır Penceresinin hafızasını masaüstünüze yedekleyebilirsiniz. Bunun için başta verdiğimiz registry anahtarına sağ tıklayıp "Ver" demeniz gerekecektir. İşlemi otomatikleştirmek içn bir script kodladık sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz. İnen klasörün içersinde yeralan "Calistir_gecmisini_yedekle.vbe" dosyasını çalıştırdığınızda Windows + R geçmişi masaüstüne Yedeklendi yazan bir pencere belirecek ve masaüstünde bir registry kaydı oluşacaktır. Eğer çalıştır hafızanız boş ise bu durumda Windows + R Geçmişi Registry kaydı bulunamadı diye uyaracaktır.

Çalıştır listesi hafızası yedeklendi

Artık çerez ve geçici dosya temizliği yaptıktan sonra Bu registry kaydını çift tıklayıp çalıştırdığınızda Çalıştır listenizin hafızası otomatik olarak geri gelecek ve böylece kodları tekrar oraya yazmanız gerekmeyecektir. Bazı kullanıcılar ise ortak kullanılan bilgisayarlarda çalıştır penceresinden verdikleri komutların görünmesini istemezler çünkü bir sonraki kullanıcı onların hangi komutları çalıştırdığını görebilir bu gibi bir durumda ise Klavyedeki Windows ve R klavye tuşlarını kullanarak açılan çalıştır penceresindeki komutların hepsinin silinmesi gereklidir işte sayfa sonundan edineceğiniz zip dosyasının içerisinde yeralan "Calistir_gecmisini_sil.vbe" scripti de tam olarak bu işi yapmakta yani çalıştır hafızasını silmektedir. script çalıştırıldığında aşağıdaki gibi bir uyarı penceresi çıkartacaktır.

Çalıştır geçmişi silindi

Aşağıdaki scriptler Windows 10 , Windows 8.1 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmaktadır muhtemelen daha eski windows sürümlerinde de çalışabilir.

- Görev zamanlayıcı ile açılışta onaysız Program çalıştıralım Burada

- Çalıştır kutusu yazılanları hatırlamıyor Burada

- Çalıştır kutusuna erişimi engelleyelim Burada

- Windows çalıştır alternatifi Run-Command Burada

- Registry ile bir programı Yönetici olarak çalıştırma Burada

- Registry anahtarı ile açılışta Program çalıştırın Burada

- Simple run blocker ile yazılım yasaklayın Burada

- Açılışta otomatik olarak Program ,Script... çalıştırmak Burada

- Açılışta Numlock devreye girmiyor Burada

- Açılışta bilgisayar ses seviyesi otomatik ayarlansın Burada

- Bir uygulamayı Açılışta onaysız çalıştırmak Burada

15 Haziran 2010 Tarihli başlık güncellendi


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Cemil
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for serdar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha