Folder Painter ile klasörleriniz renklensin


Folder Painter
İhtiyaç duyduğumuzda kolayca erişmek için bilgisayarımızdaki dosya ve kasörlerimizin düzenli olmasını isteriz,bu nedenle farkı türde dosyalarımız için ayrı ayrı klasörler oluştururuz bunların yanında


istersek klasörlerin kendilerini de özelleştirebiliriz. KLasörler içinde belirli bir dosyayı ararken hepimizin karşılaştığı zorluklardan biride tüm klasörlerin aynı renkte olması sebebiyle ilk bakışta dosyanın hangi klasörde olduğunu kestirmenin güçlüğüdür bu sebeple tek tek isimlere yoğunlaşır ve daha dikkatlice okuruz oysaki klasörlerin renklerini değiştirebilseydik bukadar zahmete gerek kalmaz ve bir bakışta dosyamızın hangi klasörde olduğunu görebilirdik ilaveten klasör isimlerini tek tek okumaktansa bir rengi hatırlamak çok daha kolaydır.

Windows 10 ve önceki sürümleri hernedense klasör renklerini farklılaştırmak için herhangi bir seçenek sunmaz, FolderPainter Ücretsiz ve Portable bir uygulama olup Klasörlerinizi kolayca renklendirmenizi sağlar, yazılım ile sık kullandığınız klasörlerin renklerini değiştirip bunlara erişiminizi daha kolay hale getirebilirsiniz mesela dijital faturalarınızı yeşil renkli bir klasörde saklayabilir yine önemli belgelerinizi kırmızı bir klasör ile dikkat çekici hale getirebilirsiniz böylece favori klasörlerinize erişiminiz çok daha seri hale gelecektir.

Nasıl Kullanılır:

Folder Painter ile seçtiğiniz herhangi bir klasörün rengini istediğiniz bir renk yapabilirsiniz bunun için :

1. Sayfa sonundaki linkten yazılımı indirelim ve zipten çıkartalım ardından "FolderPainter.exe veya FolderPainter_x64.exe" yi çalıştıralım karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir. Yazılımın v1.1 sürümü bugün itibarı ile kullanıma sunulmuştur.

Folder painter arayüzü

2. Yazılım arayüzü oldukça sade ve anlaşılırdır , Sol tarafta klasör sağ tuşuna ekleyeceğimiz ikon paketleri mevcuttur, varsayılan olarak Bu sürüm 3 ikon paketi ile gelmektedir. Birtanesine tik attıktan sonra Sol alt köşedeki Menüye ekle butonuna tıkladığımzda klasör sağ tuşumuza "Klasör rengini değiştir" özelliği eklenecektir. Eğer bu özelliğin sağ tuşta kalabalıklık yapmasını istemiyorsak "Shift tuşuna basılınca Menüde göster" kutucuğuna tik atabiliriz.İkonu klasörün içinde kopyala kısmına tik konursa Renkli klasör USB belleğe kopyalandığında veya diğer sistemlerde kullanıldığında tekrar varsayılan sarı rengine geri dönmeyecek ve Rengini muhafaza edecektir.

Sağ tuş ile klasör rengi değiştir

Üsttede görüldüğü gibi rengini değiştireceğim klasörü seçtim ve üzerine sağ tıkladıktan sonra klasör rengini değiştir kısmından farklı renklere ulaştım ve birini seçtim, rengi beğenmezssek en başta yeralan "Varsayılan Klasör rengi" seçeneğinden rengi orjinal windows rengine geri çevirebiliriz.

Kendi özel renklerimizi ilave etme

Eğer yazılımın sunduğu renklerden memnun değilseniz bu yeni sürüm ile gelen 21 adet tema paketini indirip 294 farklı ikona sahip olabilirsiniz bunun için yapmanız gereken tek şey aşağıdaki linke tıklayıp ikon paketlerini indirmektir

Download FolderPainter icon packs

Üstten indirdiğiniz dosyayı zipten çıkarttıktan sonra FolderPainter Klasörü içerisinde yeralan "Icons" klasörünün üstüne yazdırın böylece ikon paketi sayınız 3 ten 21 e çıkacaktır.

FolderPainter ikonları

Eğer kendi ikon paketinizi oluşturacaksanız :

1. Icons klasörü içerisine kendi renklerimizi içeren klasör ikonlarını atın ve aynen yazılımın orjinal renkleri gibi (1,2,3...) isimlendirin (elbette orjinal ikonlardan kendi özel renklerinizi içeren klasör sayısı kadarlık kısmını silmeniz gerekecektir)

2. FolderPainter.ini dosyasını Notdefteri ile açıp kendi renk isimlerini uygun yerlere yazınız. Folder Painter programının Komut istemi (Cmd) desteği de bulunur hangi komutları kullanabileceğiniz aşağıda verilmiştir

FolderPainter komut istemi (Cmd) desteği

Uygulama herhangi bir şekilde sistem performansını etkilemez windows 7 ve üstü tüm windows sürümleri ile uyumludur.Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sordum.org
Boyut: 723 KB
Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7

Not: Yazılımın yeni çıkan sürümü sebebi ile 2017 yılına ait bu başlık yenilenmiştir.


22 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha