Microsoft EDGE de istediğiniz sekmeyi susturun


Microsoft edge de sekmeleri susturmak
Eğer tarayıcı olarak Chrome veya Firefox kullandınızssa ses veya video oynatmakta olan sekmelerde küçük bir hoparlör simgesi bulunduğunu görmüşsünüzdür buna tıkladığımızda o sekme sessizleşir. Firefoxta

varsayılan olarak gelen bu özellik chromede kapalı olarak gelir ve adres satırına aşağıdaki kodu yazdıktan sonra "Tab audio muting UI control" kısmını etkinleştirmemiz gerekir

chrome://flags/#enable-tab-audio-muting

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgileri Buradaki makalemizde vermiştik sonrasında istediğimiz sekmedeki sesi bir tıkla kapatabiliriz. Microsoft Edgede ,ses / video oynatmakta olan sekmelerde bir hoparlör simgesi vardır gel gelelim bu simge ile sekmeleri sessizleştiremeyiz ve Maalesef Microsoft Edge, belirli sekmeleri veya tüm açık sekmeleri susturmak için bir seçenek sunmamaktadır.

Tarayıcı sekme sesleri

Mevcut EDGE eklentilerinde de sekmeleri susturmak için bir araç bulunmuyor , Windows 10 Fall Creators Update (v1709) ile Microsoft, Ses düzeyi karıştırıcısını Edge ve Groove Music i destekleyecek şekilde güncellemiştir böylece eğer birden fazla EDGE sekmesi ses çıkarıyorsa, sesi kapatan tüm sekmeleri (adlarıyla birlikte) Ses düzeyi karıştırıcısında listeliyor ve sesini kapatmak istediğimiz sekmeleri kolayca susturabiliyoruz. Bu arada ses düzeyi karıştırıcısı nedir diye merak eden varsa : Uygulamalarınızın ve programlarınızın her birinin ses düzeyini kontrol etmenize izin vermek için tasarlanmış dahili bir özelliktir.

Microsoft EDGE de belirli sekmeleri sessizleştirelim

Bu özelliği kullanabilmek için Windows 10 Fall creators update 1709 u kullanıyor olmanız gerekir .

1. Microsoft EDGE tarayıcısını açalım her bir sekmede mesela ayrı bir youtube videosu oynatmaya başlayalım , sesler birbirlerine karışacaktır.

2. Herhangi bir sekmedeki sesi susturmak için saatin yanındaki ses simgesine sağ tıklayalım yukarıya doğru açılan menüden "Ses Düzeyi karıştırıcızını aç" kısmını seçelim.

sesduzey karıştırıcısı

3. Açılan Ses düzeyi karıştırıcısında ses çalan Microsoft EDGE sekmeleri sıralanmıştır bunlardan istediğimizi susturabiliriz bunun için dip kısımdaki küçük Hoparlöre bir kez tıklamamız yeterlidir.

Microsoft edge de sekme susturuldu

Elbette sekmeleri susturmak yerine her bir sekmenin ses düzeyini de ayarlayabilir mesela birini çok yüksek diğerini sessize yakın seviyeye de çekebilirsiniz. Eğer ses düzeyi karıştırıcısını bir tıkla açmak isterseniz (ki bazen ses simgesinden açılmaz) bu durumda aşağıdaki linkte yeralan scriptimizi kullanabilirsiniz , scripte tıklandığında otomatik olarak ses düzeyi karıştırıcısını açmaktadır. NOT: scripti indirdikten sonra sağ tıklayıp Özellikler dedikten sonra "Engellemeyi kaldır" kısmına tik koymayı unutmayınız.

Download


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha