Microsoft EDGE ye eklenti kurulumunu yasaklayalım


EDGE ye eklenti kurulumunu yasaklayalım
Windows 10 un varsayılan tarayıcısı olan EDGE ye eklenti desteği geleli bir yılı geçti , gel gelelim EDGE tarayıcısı için eklenti sayısı oldukça azdır bunun başlıca sebebi Microsoftun son derece


hatalı kararlar vermesi ve bunları ya hiç farkedememesi yada çok geç farketmesidir , buda yönetimde bir sıkıntı olduğuna açıkça işaret ediyor , mesela 1703 ve önceki sürümlerde Microsoft EDGe eklentilerini mağazadan indirebilmek için Microsoft hesabı ile oturum açmanız gerekiyordu , halbuki eklentiler bir tarayıcıyı daha cazip hale getirir , EDGE nin herkes tarafından kullanılması için hangi hesapla olursa olsun eklenti indirlimesine izin verilmesi gerekiyordu , bu sonderece basit doğruyu Microsoftun o çok zeki yöneticileri göremedi şimdi aradan 1 yıl geçtikten sonra kendi bindikleri dalı kestiklerini farkettilerde 1709 da Microsoft hesabı ile oturum açmadan EDGE ye eklenti kurulumuna izin vermişler yada en azından bende yerel hesap ile EDGE eklentileri kurulabiliyor.

Eklentiler bir tarayıcının işlevselliğini arttırarak ona ek özellikler kazandırırlar gel gelelim bazen tarayıcıyı yavaşlatıp kullanıcı verilerini riske attıkları durumlarda olabilir mesela halka açık yerlerde veya okul , işyeri gibi veri güvenliğinin önemli olduğu ortamlarda Microsoft EDGE ye eklenti kurulumunu yasaklamak isteyebilirsiniz . Eklentileri Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile de yasaklayabiliriz gel gelelim çoğu kullanıcı windows 10 home veya single languge kullandığından ve bu sürümlerde de Yerel grup ilkesi düzenleyicisi bulunmadığından yalnızca registry yöntemini ele aldık.

Registry yöntemi ile Microsoft EDGE ye eklenti kurulumunu yasaklayalım

Microsoft EDGE ye eklenti kurmanın en kolay yöntemi ; EDGE tarayıcısını açtıktan sonra sağ köşedeki üç noktaya tıklayıp en dip kısımda yeralan eklentiler kısmını seçmek ve açılan ekranda Eklentileri mağaza'dan Alın kısmına tıklamaktır

Microsoft EDGE de eklenti kurmak

Sonrasında herhangi bir eklentiyi seçip kurabiliriz , Eklenti kurulumunu tamamen yasaklamak ve eğer varsa kurulu eklentilerin kullanımını engellemek için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir:
1. Aşağıdaki registry anahtarına gidelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft

2. Bu anahtarın altında öncelikle "MicrosoftEdge" alt anahtarı oluşturalım (1) ve bu anahtarın altında da "Extensions" alt anahtarlarını oluşturalım (2) ve sağ taraftaki boşluğa "ExtensionsEnabled" REG_DWORD kaydını oluşturup değer olarak "0" değerini aldığından emin olalım.

Microsoft EDGE ye eklenti kurulmasın

EDGE tarayıcısını yeniden başlattığımızda artık ne kurulu olan eklentiler kullanılabilecek nede yeni eklenti kurulabilecektir. Tüm bu işlemleri otomatik şekilde gerçekleştirebilmek için herzaman olduğu gibi sizler için bir vbs scripti kodladık sayfa sonundaki linkten indirip scripti çalıştırdığınızda ilgili registry kaydını kıontrol ederek eğer EDGE de eklentiler yasaksa izin verecek , değilse yasaklayacaktır.

Vbs ile Microsoft EDGE ye eklenti kurulumunu yasaklama

Böylece registry kayıtları ile uğraşmadan bir tıkla Microsoft EDGE ye eklenti kurulumunu yasaklayabilirsiniz. İlaveten bakınız :

- Firefox a eklenti kurulumunu yasaklayalım Burada

Download


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for MURAT AYDEMİR [TRWE_2012]
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Melda çağlar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha