Microsoft EDGE de Kullanıcı aracısı nasıl değiştirilir


EDGE de Kullanıcı aracısı nasıl deiştirilir
Bir web tarayıcısının User Agent i (kullanıcı aracısı) , bu tarayıcıyı tanımlayan ve ziyaret ettiğimiz web sitelerini barındıran sunuculara belirli sistem ayrıntılarını veren bir dize değeridir. Kullanıcı

aracı alanının içeriği tarayıcıdan tarayıcıya değişir. Her tarayıcının kendine özgü bir kullanıcı aracısı vardır böylece bizler bir tarayıcı ile web sayfalarını ziyaret ettiğimizde , tarayıcımız web sunucusuna "Merhaba, Windows'ta kurulu bir Mozilla Firefox'um" veya "Merhaba, iPhone'da yüklü bir Safariyim" demektedir. Web sunucusu, farklı web sayfalarına farklı web tarayıcılarına ve farklı işletim sistemlerine hizmet vermek için bu bilgiyi kullanabilir. Örneğin, bir web sitesi mobil tarayıcı tespit ederse Mobil sayfalara , Modern bir web tarayıcısı tespit ederse Modern sayfalara yada çok eski bir tarayıcı tespit ederse "lütfen tarayıcınızı güncelleyin " mesajını göstermek için bu bilgiden faydalanabilir.

Tarayıcının User Agent dediğimiz Kullanıcı aracısını değiştirmek bazı durumlarda gerekli olabilir mesela bir web sayfası Opera tarayıcısı ile görüntülenmeyecek şekilde ayarlanmış olabilir yada internet explorer ile belirli özellikleri kullanılmıyor olabilir , bu gibi durumlarda sanki tarayıcımızı başka bir tarayıcıymış gibi göstererek bu kısıtlamaları aşabiliriz. Örneğin, Microsoft'un web sitesindeki indirme sayfası, tarayıcının kullanıcı aracısını kontrol eder. Windows işletim sistemini tespit ederse , Medya Oluşturma Aracı karşıdan yüklenir. Fakat, kullanıcı aracısı Linux, Android veya iOS'u bildirirse, ISO dosyalarına doğrudan indirme bağlantıları görüntülenebilir . Kullanıcı aracı dizesini değiştirerek, Windows Media Creation aracını kullanmadan resmi Windows 10 ISO dosyalarını indirebilirsiniz ilaveten Webmasterlar veya geliştiriciler de User Agent değişikliği ile işlerini kolaylaştıracaklardır.

Microsoft EDGE Tarayıcısında User Agent nasıl değiştirilir

1. Microsoft EDGE tarayıcısını açalım ve klavyemizdeki F12 tuşuna basıp Geliştirici araçlarına geçiş yapalım
2. Alt kısımda açılan ilave ekranda Öykünme sekmesine tıklayalım

microsoft EDGE önyükleme

3. Yani açılan sayfada bizim için "Mod" başlığı altında yeralanlar önemlidir , mesela tarayıcı profilini Windows Phone seçebilir yada kullanıcı aracısı dizesinin sağında yeralan aşağı açılır Listeden, Opera, Safari, Firefox ve Chrome ile birlikte Internet Explorer'ın çeşitli sürümlerini seçebiliriz.

Microsoft EDGE Kullanıcı aracısı

Sayfa anında yeniden yüklenip yaptığımız değişiklikleri yansıtacaktır. Sonrasında aynı yerden tekrar varsayılan tarayıcıya geri dönüş yapabiliriz.

- Microsoft EDGE Şifrelerini kolayca görüntüleyin Burada

- Microsoft EDGE ye eklenti kuralım Burada

- Microsoft EDGE Favoriler çubuğunu göstersin Burada

- Microsoft EDGE de istediğiniz sekmeyi susturun Burada

- Windows 10 da Microsoft Edge kısayolunu oluşturmak Burada

- Edge de sayfayı görev çubuğuna sabitleme Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha