Microsoft EDGE de sekme sesi nasıl susturulur


Microsoft EDGE de sekme sesi nasıl susturulur
Windows 10 un varsayılan tarayıcısı olan Microsoft EDGE bir Universal (UWP) uygulamasıdır. Edge, Windows 10'un son sürümlerinde birçok yeni özellik kazandı ; tarayıcı uzantı desteği, EPUB desteği, dahili

bir PDF okuyucu, parolaları ve favorileri dışa aktarma özelliği , tek bir tuşla tam ekran özelliği bunlardan bazılarıdır. Windows 10 Creators Update ile sekme Grup desteği kazanan tarayıcı , Windows 10 Fall Creators Update ile akıcı dizaynını geliştirdi. Micosoft EDGE de ses yürüten herhangi bir sekmede hoparlör simgesi bulunmasına rağmen sekme sesini kapatmak için üzerine tıklanmıyordu , ilk olarak önizleme sürümü olan Windows 10 17035 te bu durum değişti ve hoparlör simgesine tıklanıp sekme sesi susturulabilir hale geldi , Windows 10 un ilkbahar güncellemesi olan Windows 10 Sürüm 1803 (İs derlemsi : 17133,1) de yerleşik olarak gelen bu özellik böylece kalıcı hale getirilmiş oldu, rakipleri olan tarayıcılarda uzun bir süredir yeralan bu özelliğin neden bukadar geç konulduğu belirsiz.

Microsoft EDGE de sekme sesini kapatalım

Hatırlanacağı üzere Fall creator update güncellemesi olan 1709 ile EDGe tarayıcısında istediğimiz bir sekmeyi sessiz hale getirebilme özelliği sunulmuştu gel gelelim ses düzey karıştırıcısını açıp susturulmak istenen sekmeyi bulup burada yeralan ses simgesine tıklayıp sessize alma işlemi oldukça kullanışsız idi bu sebepledirki İlkbahar güncellemesi olan 1803 te direkt olarak sekme üzerinde yeralan Hoparlör simgesine tıklayıp sesi susturma özelliği getirildi.

1. Microsoft EDGE tarayıcısını açalım ve örneğin Youtube den bir video oynatmaya başlayalım , videonun oynadığı sekmenin üzerinde bir Hoparlör simgesi belirecektir , eğer faremizin ucunu bu sekme üzerine götürürsek "Bu sekme Medya yürütüyor" diye bir ibare belirecektir.

Microsoft edge sekme sesi simgesi

2. Sekme sesini susturmak istersek Hoparlör simgesine tıklayalım böylece o sekmedeki medya oynamaya devam edecek ama sesi çıkmayacaktır. Mesela ziyaret ettiğiniz bir web sayfasında gizli bir medya reklamı varsa sizinde hoparlör sesiniz açıksa bu özellik sayesinde sekmeyi anında sessize alabilirsiniz

Microsoft EDGE sekme sesi kaplı

3. Eğer sekmede bir medya oynarken sekmeyi sağ tıklarsak aşağı açılan menüde "Sekmenin sesini kapat / aç" özelliğinin yeraldığını görürüz buraya tıklayarakta sekme sesini kapatıp açabiliriz.

sekme sağ tuşunda sesi kapat özelliği

Eğer belirli eklentiler sebebi ile veya başka bir nedenle Hoparlör simgesine tıkladığınızda sekme sesi susmuyorsa veya açılmıyorsa bu sağ tık özelliği faydalı olacaktır.

- Microsoft EDGE de istediğiniz sekmeyi susturun Burada

- Microsoft EDGE de Açık sekme URL lerini kaydetmek Burada

- Microsoft EDGE Tarayıcısını sıfırlayalım veya kaldıralım Burada

- Microsoft EDGE açılış sayfasını değiştirelim Burada


3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha