Güç planı ayarlarını yedekleyip geri yükleyelim


Güç planı ayarlarını yedekleyip geri yükleyelim
Windows 10'da, bilgisayarımızın performansını ve güç tüketimini optimize etmek (En iyi hale getirme) için güç planlarını kendimize göre değiştirebiliriz, silebilir veya yenilerini oluşturabiliriz.mesela

ben yaz aylarında Dengeli (Önerilen) güç planını kullanırken Güç seçenekleri gelişmiş ayarlarında da bazı değişiklikler yaparım mesela En yüksek işlemci frekansımı 2000 Mhz ile kısıtlar , en yüksek işlemci durumunu da hem prizde hemde pilde %90 olacak şekilde ayarlarım , bunun sebebi işlemcimin sıcak yaz aylarında ısınmasını engellemektir. Aşağıda sırasıyla Güç Seçenekleri ve Güç seçenekleri gelişmiş ayarlarını açan iki komut paylaşıyorum

powercfg.cpl
control.exe powercfg.cpl,,3

Komutları Klavyedeki Windows ve R tuşlarına bastığımızda açılacak olan çalıştır kutucuğundan vererek kullanabiliriz. Eğer birden fazla bilgisayarda aynı güç planını kullanmak istiyorsak bu durumda diyelimki 15 tane bilgisayar varsa bunlarda tek tek bu ayarlar ile uğraşmak hem külfetli hemde vakit kaybına sebep olacaktır işte bu konuda PowerCFG komut aracı yardımımıza koşmaktadır.

Windows 10 da Güç planı ayarları nasıl yedeklenir

PowerCFG komut aracını kullanarak istediğimiz bir güç planını yedekleyip daha sonra geri yükleyebiliriz bu hem bize zamandan tasarruf sağlar hemde hata yapmamızı engeller. Temiz bir kurulumdan sonra güç ayarlarınızda gerekli ayarları yaptıktan sonra ilgili güç planını bir komutla dışa aktarıp (bir ".pow" dosyasına) daha sonra diğer bilgisayarlara aynı güç planını uygulayabiliriz. Gelelim nasılına:

1. Denetim Masası - Donanım ve Ses - Güç Seçenekleri kısmına gidip sol tarafta bulunan Güç planı oluştur dedim ve yaz aylarında kullanılmak üzere kendimce bir plan oluşturdum.

Yeni güç planı

2. Komut istemi dediğimiz Cmd yi yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve aşağıdaki komutu verip yedeklemek istediğimiz güç planının GUID (Globally Unique Identifier ) numarasını not alalım

powercfg -list

karşımıza aşağıdaki gibi bir liste çıkartacaktır.

Güç planı listesi

3. Fare ucuyla GUID numarasını seçelim ve klavyemizdeki Ctrl + C tuş kombinasyonunu kullanıp ilgili numaraları kopyalayalım , eğer bu size zor geliyorsa sayfa sonundaki linkte yeralan guid.vbe dosyasını kullanıp otomatik olarak bu rakamları bir not defterinde açtırtabilirsiniz.

GUID rakamları

Böylece ilgili GUID rakamlarını kopyalamanız çok daha kolay olacaktır. ardından yedeklemek istediğimiz güç planı GUD numarasını aşağıdaki komutta kullanalım , ben Yaz Plani ismini verdiğim güç planını yedekleyeceğim için ilgili planın GUID numaralarını kullandım.

powercfg -export D:\gucplani_yedek.pow 0edafa30-b1d9-474b-9f68-5b2968f5b130

Üstteki komutu Cmd den verdiğimde "D:\" dizinime , gucplani_yedek.pow isminde bir yedek dosyası oluşacaktır. Siz D dizini yerine herhangi bir yolu belirtebilirsiniz.

Windows Güç planı yedeği

Windows 10 da Güç planı yedeği nasıl geri yüklenir.

Yedeklenen plan ayarlarını geri yüklemek oldukça kolaydır bunun için yönetici yetkilerinde çalıştırılımış bir komut isteminden aşağıdaki komutu vermemiz yeterlidir.

powercfg -import D:\gucplani_yedek.pow

Eğer güç planı başarılı şekilde geri yüklenirse "Imported Powers Scheme Sucessfully" mesajını verecektir.

Güç planı yedeklendi geri yüklendi

kontrol amaçlı Cmd den "powercfg -list" komutunu verip yıldız hangi plandaysa o anda kullanılan planın o olduğunu anlayabiliriz

Güç planını aktif edelim

mesela bende yedekten yüklediğim plan seçilmemiş bunu aktif etmek için aşağıdaki komutu uyguluyorum

powercfg -setactive 0edafa30-b1d9-474b-9f68-5b2968f5b130

Yaz planını aktif ederek yaptığım tüm ayarlarımın geçerli olmasını sağladım . Güç seçenekleri gelişmiş ayarları kısmını kontrol ettiğimde işlemci için yaptığım kısıtlamaların burada aynen yeraldığını görüyoruz.

Güç planı gelişmiş ayarları

Böylece yaz için oluşturduğum güç planı yedeğimi her yaz yükleyip herhangi bir ayara gerek kalmadan kullanabilirim.


- Bir güç planını yeniden adlandıralım Burada

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- Güç seçeneklerinde tek seçenek var diğerleri yok Burada

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada

- Sağ tuş menüsüne Güç seçenekleri ekleyelim Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha