EDGE Önyükleme özelliğini devre dışı bırakalım


Ms EDFE arka planda çalışmasın
Windows 10 işletim sisteminin varsayılan web tarayıcısı Microsoft Edge dir , Edge bir Universal App (Evrensel uygulama) dır. Geriye dönük uyumluluk nedenleriyle Internet Explorer 11 hala kaldırılmadı fakat


varsayılan tarayıcı olmaktan çıkartıldı. Biz bir kullanıcı hesabında oturum açtıktan sonra istersek Microsoft EDGE yi hiç kullanmayalım otomatik olarak yüklenecektir bunu da Görev yöneticisine gözattığımızda anlayabiliyoruz . Oysaki Henüz EDGE tarayıcısını çalıştırmadık bile.

Microsoft EDGE önyükleme

Bazı sistemlerde MicrosoftEdge.exe, MicrosoftEdgeCP.exe ve MicrosoftEdgeSH.exe üçlüsü yeralabiliyor. Peki neden ben EDGE tarayıcısnı çalıştırmadan bunlar yükleniyor derseniz , EDGE nin daha hızlı başlayabilmesi için diye cevaplanabilir. Bu uygulama Microsoft Edge'yi aktif olarak kullanan kişiler için faydalı olabilir gel gelelim benim gibi varsayılan tarayıcısı Chrome olanların pekde isteyeceği bir durum değil İşte Windows 10 un yeni sürümü olan 1809 da (Windows 10 Build 17723) Microsoft EDGE nin önceden yüklenmesini engelleyebiliyoruz . Bu engelleme olayını Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile yapabileceğimiz gibi registry ile de gerçekleştirebiliriz , Birçok kişinin Home veya sinle language sürümlerinden birini kullandığı göz önüne alındığında Registry yönteminin çok daha pratik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Microsoft EDGE tarayıcısı geri planda çalışmasın

Biz edge tarayıcısını hiç kullanmadan veya kullanıp kapattıktan sonra bile geri planda çalışmaya devam ediyor olduğundan amacımız bunu engellemek bunu hem mevcut kullanıcı için hemde tüm kullanıcılar için ayrı ayrı gerçekleştirebiliyoruz.

1. Mevcut kullanıcı için EDGE Önyüklemesini engelleyelim ; bunun için aşağıdaki registry kaydını kullanmamız yeterlidir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\Main]
"AllowPrelaunch"=dword:00000000

2. Tüm kullanıcılar için EDGE Önyüklenmesini engelleyelim ; bunun için aşağıdaki registry kaydını kullanmamız yeterlidir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\Main]
"AllowPrelaunch"=dword:00000000

Kaydın etkili olabilmesi için uygulandıktan sonra Otuırumun kapatılıp yeniden kullanıcı girişi yapılması yada sistemin yeniden başlatılması gerekmektedir.Eğer belirli bir süre sonra bu ayardan vazgeçip varsayılan Microsoft EDGE ayarına geri dönmek isterseniz aşağıdaki registy kaydını kullanmanız yeterlidir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\Main]
"AllowPrelaunch"=-

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\Main]
"AllowPrelaunch"=-

Eğer sisteminiz Windows 10 Pro , Education veya Enterprrise sürümlerinden birisi ise bu durumda çalıştırdan "gpedit.msc" komutunu verin

Microsoft EDGE otomatik başlamasın

açılan yerel grup ilkesi düzenleyicisinde ; Bilgisayar yapılandırması - Yönetim şablonları - Windows bileşenleri - Microsoft EDGE - kısmına tıkladığımızda sağ tarafta açılacak olan panelden "Microsoft Edge'in Windows açılışında , sistem boşta olduğunda ve Microsoft Edge her kapatıldığında önyüklenmesine izin ver" kısmına çift tıklayalım ve yeni açılan sayfada Etkin kısmına tik koyup dip kısımda yeralan Uygula ve tamam butonlarına tıklayalım.

- Microsoft EDGE de Kullanıcı aracısı nasıl değiştirilir Burada

- Edge de sayfayı görev çubuğuna sabitleme Burada

- Microsoft Edge internete bağlanmasın Burada

- Microsoft EDGE Tarayıcısını sıfırlayalım Burada

- Microsoft EDGE yi bloklayalım Burada


13 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha