Bir metin belgesini kolayca pdf formatında kaydedin


Metin dosyasını Pdf şeklinde kaydetmek
Zaman içinde banka dekontlarının veya online alışveriş faturalarının değişmine dikkat ettinizmi bilemiyorum , en başta Html formatında sunulan bu belgeler şimdilerde .pdf formatına dönüştü elbette bundaki


en büyük pay Pdf formatının yazıcıdan (printer) çıktı almaya en müsait format olmasındandır. Varsayalım Not defterine veya Wordpad belgesine bir rapor görüş veya önemli bir yazı yazdınız bunu email üzerinden birine yollayacaksınız ve onunda b unun çıktısını alacağını çok iyi biliyorsunuz. Bilgisayarınızda herhangi bir office programı da kurulu değil bu durumda herhangi bir üçüncü parti yazılım kullanmadan Windows un kendi bileşenleri ile bu metni Pdf olarak nasıl kaydederiz diyorsanız işte en pratik yöntemi.

Windows 10 da Metni Pdf ye çevirmenin en kolay yöntemi

Windows 10 da sanal Pdf yazıcı özelliği mevcuttur. Bu bileşene herhangi bir metin belgesi üzerinden kolayca erişebiliriz. Mesela Not defterinde birşeyler yazmış olalım ardından Üst menüde yeralan Dosya - Yazdır ( Ctrl + P ) menüsüne tıkladığımızda

Notdefterini Pdf olarak kaydedelim

Karşımıza aşağıdaki gibi yazdır özellikleri penceresi gelecektir. Bu pencerede Microsoft Print to Pdf seçili olmalıdır (Varsayılan)

Print to pdf

Yazdır butonuna tıkladığımızda nerye kaydedeceğimizi soran bir diyalog penceresi belirecektir , kaydedilecek belgeye bir isim verelim ve Kaydet butonuna tıklayıp işlemi sonlandıralım

Pdf kayıt yeri

Sonuç olarak kaydettiğimiz yerde Pdf formatında bir belge oluşacaktır. Ben genelde makale hazırlarken WordPad belgesi kullanıyorum bunun sebebi fazla özellik içermemesi oldukça seri ve basit olmasıdır. eğer yazdığımz yazı WordPad de ise yazımızı tamamladıktan sonra üst menüde bulunan Dosya sekmesine tıklayalım aşağı açılır menüden Yazdır kısmını seçelim.

Wordpad i Pdf yapalım

Eğer bağlı bir yazıcımız yoksa Hızlı yazdır özelliğini kullandığımızda hemen kaydedilecek yeri soracak ve bir isim verdiğimizde otomatik olarak Pdf şeklinde kaydedecektir.

Metin belgesi pdf ye dönüştü

Eğer kullandığınız windows sürümünde sanal Pdf yazıcısı özelliği yoksa Online Pdf dönüştürücülerinden herhangi birini kullanarak metin belgenizi .PDF ye dönüştürebilirsiniz örneğin Buradaki web sayfasını kullanabilirsiniz.

- Windows 10 da bir resmi Pdf ye çevirelim Burada

- Sumatra pdf ücretsiz portable pdf ve ekitap okuyucu Burada

- Word a yapıştırılanlar düz metin şeklini alsın Burada

- Edge ile açılan Pdf dosyasında işaretleme yapalım Burada

- Word dosyasının birkısmını kilitleyelim Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha