Microsoft EDGE Videoları otomatik oynatmasın


EDGE otomatik oynat
Microsoft EDGE her yeni sürümünde faydalı özellikler kazanmaya devam ediyor, Windows 10 un Ekim güncellemesi olan 1809 sürümü ile de yine KUllanıcıların severek kullanacağı bir özellik ile birlikte geldi,

ismi "Medya otomatik yürütme" olan bu özellik sayesinde Kullanıcı , sitelerde ses ve videonun otomatik olarak oynatılıp oynatılmayacağına kendisi karar verebilecek , Genellikle kullanıcı istek ve ihtiyaçlarını gözardı ediyor görünen Microsoftun Kullanıcıya böyle bir seçenek sunması sevindirici. Gelelim özelliğin nasıl kullanılacağına.

EDGE tarayıcısında Müzik ve Videoların otomatik oynamasını engellemek

Önceki Windows 10 sürümlerinde yeralmayan bu özellik , birçok kullanıcıyı son derece rahatsız eden ve Web sitelerindeki sayfalarda otomatik olarak başlayan medyalara karşı alınmış bir tedbirdir. Hafif tonda bir müzik dinlerken bir taraftanda haber veya teknoloji sitelerinde geziniyorsunuz Aniden bangır bangır başlayan bir müzik herkesin başına gelmiştir , nerden çalıyor diye hemen açık olan sayfaları araştırmaya başlarız , birde gece yarısı sessiz bir ortamda olursa insanı iyice çileden çıkartır işte bu durumlarda bende nekadar sekme açık olursa olsun sesi kesmek için tarayıcıyı direkt olarak kapatıyorum. Bu yeni özellik sayesinde artık buna gerek kalmayacak. Gelelim varsayılan olarak kapalı gelen bu özelliği nasıl aktif edip kullanabileceğimize:

1. Windows 10 1809 veya üzeri bir sistemde EDGE tarayıcısını açalım , Sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayalım ve aşağıya açılan ekranda ayarlar diyelim.

Microsoft EDGE ayarlar

2. Ayarlar ekranında sol tarafta bulunan Gelişmiş kısmına tıkladığımızda , sağ tarafta açılan pencerede karşımıza Medya otomatik yürütme ayarı gelecektir. Eğer buradaki aşağı açılır menüden "Engelle" Kısmını seçersek Gezdiğimiz web sayfalarındaki hiçbir ses veya video dosyası otomatik olarak oynamayacaktır.

Microsoft EDGE de otomatik oynatmayı engellemek

Microsoft EDGE de sitelere otomatik oynatma izni verelim

Peki ama Medyanın otomatik oynamasına izin vermek istediğimiz web sayfaları için ne tür bir ayar yapmamız gerekir derseniz işte çözüm ;

1. Öncelikle ses ve video dosyalarının otomatik oynamasına müsade edeceğimiz web sayfasını açalım.

2. Ardından URL nin solunda yeralan kilit ikonuna sağ tıklayalım ve aşağı açılır menüden "medya otomatik yürütme ayarları" kısmını seçelim

Medya otomatik yürütme ayarları

3. Ardından web sitesi izinleri kısmı altındaki aşağı açılır menüden "izin ver" kısmını seçelim artık diğer tüm web sayfalarında ses ve videoların otomatik olarak başlaması engellenmişken bu izin verdiğimiz sitedekiler otomatik olarak başlayacaktır.

Microsoft EDGE otomatik oynatmaya izin ver

Dilersen sonrasında aşağı açılır menünün en dip kısmında yeralan izinleri sil (1) diyerek bu ayrıcalığı ortadan kaldırabiliriz . Aşağı açılır menünün en sonunda yeralan izinleri yönet (2) kısmına tıkladığımızda ise izin verdiğimiz web sayfalarının bir listesi açılacaktır bu listeden isteğimiz web sayfa iznini kaldırabiliriz.

EDGE izinleri yönet

Genel itibarı ile faydalı bulduğum ve hemen kullanmaya başladığım bir özellik oldu , tavsiye derim.

- Microsoft EDGE Şifrelerini kolayca görüntüleyin Burada

- Windows 10 da Microsoft Edge kısayolunu oluşturmak Burada

- Microsoft EDGE yazdır özelliğini devre dışı bırakalım Burada

- Microsoft EDGE ye çeviri özelliği ekleyelim Burada

- Microsoft EDGE de istediğiniz sekmeyi susturun Burada

- Microsoft EDGE de Kullanıcı aracısı nasıl değiştirilir Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha