Hangi forum uygulamasıÖzel bir alana ilişkin içerik sunan geniş kapsamlı bir site kurdunuz fakat aradığınız şey daha fazla hareket ve iletişim ise size önereceğimiz şey bir forum kurmak olacaktır. Bu yazımızda forum yazılımlarını

tanıyacak ve seçim yapma kriterlerini inceleyeceksiniz.

GOOGLE’da bir konuda araştırma yaparken mutlaka yolunuz forumlara düşer. Akılıza takılan teknik bir sorunun cevabını sizin gibi bir kullanıcı bir forumda sormuş veya cevaplamış olabilir. Belki de internetin en güzel yanlarından biri olan bilgi paylaşımını doruğa çıkaran forum için siz de harekete geçebilir, kendi sitenize forum özelliği ekleyebilirsiniz. Bunun çok pratik bazı adımlar var.Öncelikle forum yazılımı konusunda PHP ve ASP arasında seçim yapmanız gerekiyor. En çok tercih edilen forumlar PHP altyapılı olanlar. ASP altyapılı forum yazılımları yalnızca Windows işletim sistemine sahip sunucularda çalışabiliyorlar.Kullandığınız barındırma hizmetinin desteği bu noktada belirleyici olacaktır . TurkNet Hosting’de her iki platform desteği mevcut. Karar sizin… En önemli kararlardan biri elbette hangi forum yazılımını kullanmak olacak. Bunun için öncelikle ihtiyaçlarınızı, amaçlarınızı ve mevcut olanaklarınızı alt alta listelemeniz gerekiyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde kuşbakışı olarak anlattığımız forum yazılımlarına göz atmanız gerekecek. Bir miktar parayı gözden çıkartmaya hazırsanız kesinlikle vBulletin’in tercih etmelisiniz. Bu kalitenin ücretsiz karşılığı ise PhpBB’dir. Ücretli olanda elbette çok daha hızlı bir destek hizmeti söz konusu... PhpBB’nin ülkemizde en çok tercih edilen forum yazılımı olması, Türkçe kaynak bulmayı kolaylaştırıyor . Eklenti desteği ve sitenizin platformu de kararınızda etkin rol oynayacaktır.

ÖNE ÇIKAN FORUM UYGULAMALARI

vBulletin (Ücretli)
En iyi forum uygulamalarından biri olan vBulletin, ücretli bir seçenek olarak öne çıkıyor. PHP tabanlı olan bu yazılımdaki eklenti desteği sayesinde şablonlar üzerinde düzenlemeler yapılabiliyor.
http://www.vbulletin.com/

Invision Power Board (Ücretli)
Bir başka ücretli alternatif olan IPB ‘ nin standart lisans ücreti 150 dolar. Eklenti desteği de son derece iyi. Birçok eklentisi,vBulletin ‘nin eklentileri ile aynı görevi üstleniyor. IPB ve vBulletin forumlarının aynı içerikli eklentilerini karşılaştırdığımızda, IPB eklentilerinin çok çok daha az sistem kaynağı tükettiğini söyleyebiliriz.
http://invisionpower.com

Simple Machines Forum (Popüler - Free)
PhpBB ile beraber ücretsiz forum yazılımları arasında oldukça saygın bir yere sahip olan SMF, PHP tabanlı bir yazılım. İlk kez forum sitesi kurmayı düşünüyorsanız ve de ileride ücretli bir forum yazılımına içeriğiniz zarar görmeden terfi etmek istiyorsanız, SMF’i tavsiye ederiz.
http://simplemachines.org

PhpBB (Popüler - Free)
Ücretsiz olan SMF’ e oranla kullanıcısı oldukça fazla ve adından da anlaşıldığı gibi PHP altyapısını kullanıyor. Çalıştırıldığı sunucu üzerinde sistem kaynağını en az tüketen forum yazılımı olma özelliğini taşıyor. Eklenti desteği rakibi SMF’ e göre oldukça fazla ve SEO modülü, ücretli rakibi vBB’ nin SEO modülü kadar etkili çalışıyor.
http://phpbbturkey.com

bbPress
Wordpress takımının bir forum projes olarak kullanıcılarına sunduğu bbPress yazılımı, kurgu olarak diğer forum yazılımlarından tamamen farklı. PHP tabanl ve aynı zamanda en hızlı forum yazılımı olarak bilinen bbPress ‘in kurulumunda ve kullanımında tamamen WordPress rahatlığını hissedebilirsiniz.
http://bbpress.com

XMB
PHP tabanlı olan XMB de son derece pratik bir ücretsiz forum yazılımı olarak dikkat çekiyor. Eklenti desteği diğer yazılımlara oranla az olsa da temel ihtiyaçlarınız giderecek tüm eklentiler var. Yazılımın SEO desteği henüz bulunmuyor.
http://www.xmbforum2.com/

Web Wiz
ASP tabanlı forumların en kaliteli markalarından biri olan Web Wiz diğer forum yazılımlarından farklı olarak ücretli ve ücretsiz şekilde iki farklı sürüm olarak sunuluyor. Ücretli sürümün fiyatı 130 dolar. Yazılımın SEO desteği henüz bulunmuyor.
http://webwizguide.com

ASPPlayground.NET
Web Wiz gibi ASP altyapısına sahip bir forum yazılımı. Fakat Web Wiz kadar kolay bir kullanıma sahip değil. Yazılımın SEO yerine SEF desteği bulunuyor. Fakat bu tarz bir kullanım konulara iki farklı adresten ulaşılmasına neden oluyor. Yani arama motorlarının sitenize odaklanması oldukça zorlaşacaktır.
http://aspplayground.net

Woltlab Burning Board
WBB, PHP tabanlı çok güçlü bir forum yazılımı olma özelliğini taşıyor. Yazılımın 70 ila 270 dolar arasında değişen üç fark lisans satış fiyatı bulunuyor. WBB kullanı cılarının büyük bir çoğunluğu, tercihlerin standart lisanstan yana kullanıyorlar. Yazılımın, Türkçe dil desteği de mevcut.
http://www.woltlab.com


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha