Bilgisayarınızda ASP çalıştırmanın EN KOLAY yoluBilgisayarınızda ASP çalıstırmak için genellikle IIS (Internet Information Services-İnternet Bilgi Hizmetleri) kurmanız söylenir. Fakat illa ki IIS kurmanız da gerekmiyor , varsayalim Xp home kullanıyorsunuz

ve Local de Asp kodlarini calistirmayi düsünüyorsunuz , Her ne kadar dolaylı yollardan WinXP Home'a IIS kurabilsek de onca zahmete katlanmaya deymez cünkü Portable olan Baby ASP Web Server var bu yazılım sayesinde bir ASP sunucusu kuracagız ve hemen ASP kodlarımızı çalıstırmaya baslayacagız. Bütün bu isler en fazla 2 dakika sürecek

1. Ilk önce buradaki sayfadan Baby ASP Web Server i indirelim , Program tamamen ücretsiz.

2-) Program indikten sonra winzip ya da winrar benzeri arsivleme yazılımlarından birisiyle açın. Kurulumu yok zaten. Asağıdaki resimde de görüldügü gibi babyweb.exe dosyasına çit tıklayarak program çalıstırıyoruz

3-) Pogramı çalıştırdıktan sonra asağıdaki ekran geliyorsa her sey yolunda demektir. İse hepsi bu kadar.

şimdi de programı yapılandıralım ki bizim istedigimiz gibi çalıssın. Yukarıdaki gibi program penceresi açıkken Server -> Settings menüsüne girin. Açılan iletisim kutuşunda sunlara dikkat etmeliyiz

Listen on port : Web sunucumuzun hangi port üzerinden hizmet verecegini belirtir. Varsayılan olarak 80 nolu port kullanılır fakat bunu değiştirebilirsiniz. Örnegin bilgisayarınıza Apache gibi daha önceden bir web server kurmus iseniz ve bir port çakısması oluyorsa buraya 90 ya da 85 girebilirsiniz.

Web Pages : ASP sayfalarınızı hangi klasör içerisinden çalıstıracagınızı buradan ayarlıyorsunuz. Burası sizin root yani kök dizininizi gösterir.Varsayılan olarak C:\webpages klasörü atanmıs. Fakat ben biraz da IIS’ye özenerekten C:\Inetpub\wwwroot adında bir klasör olusturdum ve Web Pages alanına bu klasörün yolunu girdim. Artık kodladıgımız tüm ASP sayfalarını C:\Inetpub\wwwroot altına kaydetmeliyiz.

Default Page : Root dizini içerisinde İLK ÖNCE hangi türdeki sayfanın web tarayıcısına gönderilecegini gösterir. Varsayılan olarak index.html atanmıs. Fakat buraya isteginize baglı olarak index.asp, default.asp, eburhan.asp gibi degerler girebilirsiniz. Bunun sonucunda siz web tarayıcınıza http://localhost/ yazdıgınızda ve enter’a bastıgınızde ilk önce burada yazılı sayfa aranır ve size gösterilir.

Disable directory listing : Bu seçenek isaretli degilse dizin içerisinde ne var ne yoksa kullanıcıya gösterilir. Güvenlik açısından bu seçenegin daima isaretli olması önerilir.

Automatically activate server at startup : Baby ASP Web Server yazılımının Windows baslangıcında otomatik olarak çalısıp çalısmamasını buradan belirliyoruz. Eger her defasında sunucuyu başlatmak istemiyorsak bu seçenege isaret koymalıyız. Sunucumuz sisteme yük getirmedigi için daima çalısır halde kalmasını ve bu seçenegin isaretli kalmasını öneririm.
Ayarlarımızı da yaptıktan sonra artık ASP ile çalısmaya baslayabilirsiniz. Not defterini açın ve asağıdaki kodları yazın.

<%
Response.Write "</pre>
<h2>Merhaba.
Ben Bir ASP dosyasıyım.</h2>
<pre>
"
%>

Dosyayı uzantısı ASP olacak şekilde C:\Inetpub\wwwroot dizini altına kaydedin. İnternet Explorer’ı veya Firefox’u açın ve adres satırına http://localhost/ yazın

Abyss Web Server


Tam teşekküllü ve kolay kullanımlı bir sunucu yazılımı arayanlara müjde! ADSL nimetinden faydalanarak evinden site yayınlamak isteyen kullanıcılar, Windows Server sistemlerinin yüksek maliyetlerini görünce büyük bir hayal kırıklığı yaşayıp çözümü hosting firmalarında aramaya başlıyorlar . Ancak şimdi Windows Server sürümlerinden birini satın almadan, halihazırda kullanmakta olduğunuz Windows XP ya da Vista üzerinde sunucu çalıştırmanızı sağlayan ücretsiz bir yazılım mevcut; Abyss Web Server.
Bu yazılım sayesinde PHP’den ASP’ye, CGI’dan Perl’e kadar birçok web programlama dilini ve hazır script’i kullanabileceğiniz tam teşekküllü bir sunucuya sahip oluyorsunuz. Üstelik kendinize özel hata sayfaları hazırlamak ya da SSL destekli e-posta sunucuları yapılandırmak da bu yazılımla oldukça kolaylaştırılmış. ADSL’ini blog ya da web sitesi yayınlamak için de kullanmayı düşünenlere, bu ücretsiz yazılımı mutlaka denemelerini öneriyoruz.

Download

Anasayfasi


Bir Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha