MySQL Migration Tools ile Veritabanı DönüştürmekBu yazımda Mysql Migration Toolkit aracını kullanarak MS Access olan bir veritabanı dosyasını mysql veritabanı dosyasına nasıl dönüştüreceğimizden bahsedeceğim. Bunu yapmak çok basit ve bu


yazınınsonunda sizde access (.mdb) uzantılı veritabanı yedeğinizi mysql (.sql) uzantılı bir veritabanına dönüştüreceksiniz. Aynı zamanda çok çeşitli veritabanı dosyalarını da mysql’e bu araç sayesinde dönüştürebilirsiniz.. Resimli anlatım yapmayı tercih ettim çünkü görerek öğrenmek her zaman kalıcı olur.
Öncelikla Buradaki adresten MySQL Migration aracımızı çekiyoruz.
Dosyamızı indirdikten sonra arşivden çıkarıyoruz. Klasörde bir çok dosya göreceğiz. Burdan MySQLMigrationTool.exe ‘yi çalıştırıyoruz.Başlamadan önce db.mdb access veritabanımızın tablolarını görelim;

Ve dönüştürme işlemine başlayalım..İlk iki adıma NEXT dedikten sonra aşağıdaki gibi bir pencere karşımıza geliyor. Bu pencerede çevirilecek veritabanı seçimimizi yapıyoruz. Çevirmeye çalıştığımız veritabanı türü ms access olsun. Seçtikten sonra aşağıya yeni bölüm açılacak.

Stored Connection kısmına birşeyler yazalım. Database File kısmından ise access veritabanımızın yerini gösterelim. Veritabanı dosyamızda şifre yoksa Username ve Password kısmını geçiyoruz. (+) ‘ya tıklayıp OK ‘a tıkladıktan sonra NEXT diyip ilerleyelim.Daha sonra çevirme yapacağımız veritabanı türünün ayarlarını yapacağımız ekran geliyor karşımıza.

Stored Connection kısmına yine birşeyler yazalım. Hostname kısmına localhost yazıyoruz. Kullanıcı adı ve şifre kısmınada localhost serverimizin kullanıcı adını ve şifresini yazıyoruz. Eğer
Wamp server
Server kullanıyorsanız varsayılan kullanıcı adınız root şifreniz işe boş olacaktır. NEXT diyip ilerliyoruz.
Karşımıza veritabanı testimizin başarılı olduğunu söyleyen bir ekran gelecektir.

NEXT diyip bunuda geçiyoruz. Karşımıza gelen yeni ekranda veritabanımızı seçip NEXT diyoruz.

Sonra karşımıza gelen bütün pencerelere NEXT diyip hiçbirşey değiştirmeden ilerliyoruz. En sonunda herşeyin başarılı olduğunu söyleyen ve bize dönüştürülmüş veritabanımızın sql kodlarını veren en son penceremiz geliyor. Bunuda FINISH diyerek bitiriyoruz..

phpMyAdmin‘imize giriyoruz. Wamp Server kullanıcıları
localhost/phpmyadmin/
linkinden girebilirler.

Gördüğümüz gibi db dosya adlı Access veritabanı dosyamız phpmyadminimizde mysql veritabanı olarak oluşturulmuş ve tablolarımızda içerikleriyle beraber eksiksiz bir şekilde tamamdır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha