GIF resmi transparan hale getirmekArkadaşlar, sizlere fazlaca merak edilen bir sorunun photoshop'daki çözüm yöntemini anlatacağım. Biliyorsunuz, internette çeşitli yerlerden bulduğumuz GIF formatındaki resimlerin pek çoğu renkli

(genellikle beyaz) fon üzerine oturtulmuştur. Herhangi bir siteye koyduğunuzda bu renkli fon birlikte görünür ve kötü bir görüntü oluşur. Pek çok kullanıcı, bu sorunun üstesinden resmi PNG formatına çevirerek gelir; fakat bu oldukça karışık bir yöntemdir. Şimdi anlatacağım yöntem sayesinde bu fonu kaldırabilir (yani resmi transparan hale getirebilir) ve resminizin siteyle uyumlu bir şekilde durmasını kolayca sağlayabilirsiniz.
Öncelikle renkli arka planı olan bir GIF resmi bulalım. Ben örnek olsun diye aşağıdaki resmi kullanıyorum.

Lakin Arka plan rengimizi aşağıdaki varsaylim:

Resmi Phoshop'a atalım. Attığımız bu GIF resmin üzerinde doğrudan doğruya işlem yapamayız. Öncelikle bunu RGB formatına çevirmemiz lazım. Bunun için hemen File -> New'e tıklıyoruz. GIF resmimizin öznitelikleriyle aynı olan yeni belgemizi açıyoruz. Background Contents'i Transparent olarak ayarlıyor ve renk modunun RGB'de olmasına dikkat ediyoruz

Yeni belgemiz, arkada fon rengi olmayacak şekilde açıldı. Şimdi GIF resmimizi bu yeni belgeye taşıyalım. GIF resmimizi CTRL+A kısayolunu kullanarak seçiyor, CTRL+C ile kopyalıyor ve yeni belgemize CTRL+V kısayoluyla aktarıyoruz. Eski belgeyi isterseniz kapatabilirsiniz. Resmi aktardığımız yeni belgemizde, hala arkadaki beyaz fon duruyor. Bu fonu kaldırmak için Magic Tool'umuzu kullanıyoruz.

Magic Tool'umuza tıkladıktan sonra resim üzerindeki beyaz olan her yeri tıklıyor ve Delete tuşuyla tüm beyazlıkları siliyoruz. Zaten sildikçe alttan kareler görünmeye başlayacaktır. Eğer Magic Tool, istemediğiniz bölümleri (örneğin resim üzerinde kalması gereken herhangi bir bölüm olabilir) de seçiyorsa üst kısımdan Tolerance değerini düşürerek duyarlılığını azaltabilirsiniz. Böylece istemediğiniz bölümler seçilmemiş olur.
Bütün arka plan rengini kaldırdıysak eğer resmimiz bu hale gelecektir.

Hemen File -> Save For Web'i tıklıyoruz. Çıkan kutuda Transparency'i seçili hale getiriyor ve Save'e tıklıyoruz. Ve resmimiz bu hale geliyor.

Artık web sitesinin arka planıyla uyumlu hale geldi ve kötü görünmüyor

mesela secim yaptiktan sonra bazi resimlerde bazi bölgeler secilmez (koltukalti kismi vs..) bunun üstesinden gelmek için aşağıdaki resme bakiniz:

Tolerance değeri, Magic Tool'un seçtiği renklerin duyarlılığını ayarlamaya yarıyor , mesela üstteki resimde , Arka planı seçmesi tamam da, resmin içinde kalması gereken yine aynı tonda bir bölgeyi de seçmiş (burnunda) , Bu şekilde Delete tuşuna basarsam resim biçimsiz durur.
Bu yüzden hemen üst kısımdanki Tolerance değerini biraz düşürüyorum. Ben de 20 olarak ayarlıymış, 10'a düşürüyorum. Tekrar beyaz arka plana tıkladığımda bu sefer burundaki secimin kalktigini görüyoruz

Aykut


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha