Arama sonuçlarında bulut içeriği gösterilmesin


Arama sonuçlarında bulut içeriği gösterilmesin
Microsoft, Windows 10 sürüm 16237 ile başlayarak , bulut içeriğinizi arama sonuçlarında göstermeyi etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Cortana'ya yeni bir seçenek eklemişti. Windows 10 version 1903


ile de Cortana ve Arama özellikleri birbirlerinden ayrıldılar.Cortananın Türkçe dil desteği bulunmaması sebebi ile Türkçe sistemlerde aktif olarak gelmemektedir bu nedenledirki cortana nedir diye merak edenlere kısa bir tanımlama yapacağız. Cortana, cihazlarınızda ve diğer Microsoft hizmetlerinde çalışan bulut tabanlı kişisel asistanınızdır. Windows'taki Cortana, bazı bölgelerde ve dillerde bulunur. Cortana Windows cihazınız için uygun değilse, cihazınızdaki dosyaları görev çubuğundaki arama kutusundan arayabilirsiniz. Cortana, Android ve iOS gibi diğer platformlarda da sadece belirli pazarlarda bulunmaktadır.

Bulut içeriğinde arama nasıl kapatılır

Yeni arama, ayar ve özelliklerle iyi bir şekilde bütünleştirilmiştir. Microsoft hesabına geçtiyseniz, arama bulut içeriği sonuçlarını içerecektir. Arama sonuçlarından kişisel verilerini kaldırmak isterseniz, aşağıda belirtilen adımları kullanarak bulut içeriği aramasını kapatabilirsiniz.

1. Sol alt köşedeki arama boşluğuna bir kez tıklandığında Popüler uygulamalar açılacaktır.

Bulut arama ayarları

2. Sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıkladığımızda aşağıya açılan menüden "Arama Ayarları" dişli çarkına tıklarsak izinler ve geçmiş sayfası açılacaktır , sayfanın ortalarında biryerinde "Bulut içeriği arama" ayarları mevcuttur buradaki düğmelerden , Microsoft hesabı ile İş ve Okul hesabı kısımlarında bulunan düğmeleri kapalı konuma getirirsek bulut hesaplarında arama gerçekleşmeyecektir.

Bulut içeriğinde arama ayarları

Aynı yere şu şekilde de ulaşabilirsiniz ; Ayalar - Ara - İzinler ve Geçmiş.

Güvenli Arama özelliğini devre dışı bırakma - etkinleştirme

Aynı yerde en üstte şöyle bir ayar vardır . Windows Search te web önizlemeleri , yetişkinlere yönelik içerik içerme ihtimali olan web sonuçlarını otomatik olarak yüklemez. Web sonuçlarını önizlemeyi seçerseniz karşınıza çıkacak üç adet seçenek aşağıdaki resimde sıralanmıştır.

Güvenli arama

Bu seçeneklerden kendinizce uygun olanını işaretleyerek güvenli aramayı kişiselleştirebilirsiniz. Mesela web sonuçlarında yetişkinlere yönelik yazı , resim ve videoları filreleme veya fitrelememeyi seçebileceğiniz gibi resim ve videoları filtreletip yazıları fitrelememeyi de tercih edebilirsiniz.

- Windows 10 Arama çalışmıyor Burada

- Windows 10 arama dizinini silip yeniden oluşturalım Burada

- Windows Defenderde Bulut korumayı aktif etme Burada

- OneDrive Windows 10 açılışında otomatik olarak başlamasın Burada

- Windows 10 da OneDrive Nasıl Sıfırlanır Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Öykü Derya

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha