Ekran görüntüsü alma sayacını sıfırlayalım


Ekran görüntüsü alma sayacını sıfırlayalım
Windowsta ekran görüntüsü almak bir ihtiyaçtır , birine teknik konularda yardımcı olurken yada Bilgisayarla ilgili birinden yardım isterken en büyük kolaylıklardan birisi ekran görüntüsüdür. Eğer bir blogger


veya web sitesi sahibiyseniz yine ekran görüntüsüne ihtiyacınız olacaktır. Ekran görüntüsü almanın bir çok yöntemi olmasına rağmen en kolayı Aşağıdaki klavye kısayolunu kullanmaktır.

Ekran görüntü sayacı

Üstteki klavye kısayolu her kullanıldığında Resimler - Ekran görüntüleri klasörüne yeni bir ekran görüntüsü eklenir. Varsayılan olarak kaydedilen bu ekran görüntüleri klasörünü açmak için çalıştırdan aşağıdaki komutu vererek kolayca buraya ulaşabilirsiniz.

%userprofile%\Pictures\Screenshots

Bu klasör içerisinde depolanan ekran görüntüleri için windows otomatik olarak bir isim atar mesela bendeki ; Ekran Görüntüsü (1).png , Ekran Görüntüsü (2).png ... olarak devam eder. Hemen farkedileceği üzere Her bir ekran görüntüsünün sonunda bir rakam bulunuyor , bunun sebebi dosya adlarının benzersiz olmasının gerekliliğidir bu sebepledirki Sistemdeki her yeni ekran görüntüsünde Windows , sayacı 1 oranında artırır. Gayet mantıklı görünen bu yöntemin söyle bir olumsuzluğu vardır : Ekran görüntüsü dizinindeki dosyaları silseniz veya tüm dosyaları başka bir konuma taşısanız bile sayaç sıfırlanmaz. Windows son kullanılan numarayı hatırlar ve her yeni Ekran görüntüsü için dosya isminin sonundaki rakamı otomatik olarak 1 arttırır.

Ekran görüntüsü uzantısı

Registryden Windows 10 Ekran görüntü sayacını sıfırlayalım

Windows , Ekran görüntü sayacının kaydını registryde tutar. Bu sayacı sıfırlamak için aşağıdaki anahtara gidelim.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

Hemen sağ tarafta "ScreenshotIndex" anahtarını bulalım ve buna çift tıklayalım ve açılacak olan DWORD (32 bit) Değerini düzenle penceresinde yeralan değeri "1" yapalım

Ekran görüntüsü sayacını sıfırlayalım

ardından dosya gezginini yeniden başlatalım.İşlem bukadar artık yeni bir ekran görüntüsü aldığımızda resmin sonundaki değer 1 den itibaren saymaya başlayacaktır. Tüm bunlarla uğraşmak yerine bir tıkla ekran görüntüsü sayacını sıfırlamak isterseniz sayfa sonundaki indirme linkinden edineceğiniz "Ekran_goruntu_sayac_sifirla.vbe" scriptini çalıştırarak tek tıkla ilgili sayacı sıfırlayabilirsiniz.

Vbs ile ekran sayacını sıfırlama

Böylece registry ile uğraşmak zorunda da kalmazssınız. Script çalıştırıldıktan sonra üstteki resimdeki gibi sayacın sıfırlandığını belirten bir uyarı penceresi çıkartacak ve buna tamam dediğimizde de Dosya gezginini yeniden başlatacaktir.

- Windows 10 da kısmi ekran görüntüsü alma Burada

- Windows 10 da ekran görüntüsü almanın kolay yolu Burada

- Chrome ile ekran görüntüsü alalım Burada

- Firefox için ekran görüntüsü alma aracı yenilendi Burada

- Opera tarayıcısında ekran görüntüsü nasıl alınır Burada

- Microsoft EDGE de ekran görüntüsü alalım Burada

- Windows 10 da ekran kaydı (videosu) nasıl yapılır Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Metin Hakkı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha