Google chrome Adres satırında https yada www yok


Chrome tarayıcı satırında www ve https yok
Eğer Google chromenin sürüm 76 yada daha üstünü kullanıyorsanız , Chrome'un tarayıcının adres çubuğunda artık https veya www göstermediğini fark etmişsinizdir. Google bu değişikliği ilk kez 2018 yılında yapmayı

denedi fakat kullanıcılar isyan edince bu ayarı geri çekmek zorunda kaldı. Buna göre adres çubuğunda (Barında) sadece kök domain (Alan adı) gösteriliyor ve kullanıcı https , http veya www .. gibi kısımları göremiyor.Google mühendisi Emily Schechter, bu değişiklikten önce Google’ın resmi Chromium hata sayfasında sebebini şu şekilde açıklamıştı ;

Chrome ekibi, UI yüzeylerinin sadeliğine, kullanılabilirliğine ve güvenliğine önem veriyor. URL’lerin okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırmak ve tescilli etki alanından dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırmak için çoğu Chrome kullanıcısı için alakasız olan URL bileşenlerini gizleyeceğiz. Masaüstündeki Chrome omnibox'ta ve M76'da Android'de "https" şemasını ve özel durum alt alanını "www" gizlemeyi planlıyoruz.

Chrome adres çubuğunda URL eksik

Google, bu alt alan adlarını önemsiz olarak nitelendirdi, çünkü çoğu Internet kullanıcısının bu bilgiye ihtiyaç duymayacağını düşünüyor bu sebepledirki Chrome 76 ve sonraki sürümler, alan adının "www" bölümünü ve "https: //" protokol bilgilerini adres çubuğundan gizlemeye başladılar.

URL düzeni

Google chrome Adres barında https ve www kısımlarını geri getirelim

Eğer varsayılan olarak sadece ana alan adını gösteren Chrome adres satırında domain i kopyalarsanız otomatik olarak "https://" ve "www" kısımları ilave ettiğini farkedersiniz . URL barında Sayfanın tam adresini görüntülemek için URL çubuğundaki adrese iki kez tıklamanız gerekir böylece Adres çubuğundaki URL eskisi gibi bütün halde görüntülenebilecektir. Eğer bunlar yerine herzaman adres çubuğu gizlediği kısımlar olan "https://" ve "www" kısımlarını da göstersin istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.

1. Google chrome yi açtıktan sonra aşağıdaki kodu adres çubuğuna yapıştırın

chrome://flags/#omnibox-ui-hide-steady-state-url-scheme

2. Ardından ENTER tuşuna basın ve açılan sayfada URL gizlemeyi devre dışı bırakmak için "Omnibox UI Hide Steady-State URL Scheme" ve "Omnibox UI Hide Steady-State URL Trivial Subdomains" kısımlarını disabled konumuna getirin.

Chrome URL yi gizlemesin

3. Son olarak sağ alt köşede yeralan "Relaunch Now" (yeniden başlat) butonuna tıklayın , Herifler onu bile türkçeleştirmeye gocunmuşlar YUH. Chrome tarayıcısı yeniden başladığında artık Adres satırında URL de herhangi bir kısım gizlenmeyecektir. İlerde bunu varsayılan haline getirmek isterseniz aynı yerden işlem yapmanız gerekecektir. Eğer gizleme ile ilgili Google nin diğer sunduğu seçenekleri görüntülemek isterseniz "chrome://flags/" ekranında üstteki arama boşluğuna hide yazın.

Google chrome hide ayarları

Görüldüğü gibi farkı seçenekler karşınıza gelecektir. Bu Uyduruk değişikliğin tamamen dostlar alışverişte görsün misali yapıldığını ve bunun yaşama şansının olmadığını düşünüyorum bekleyip göreceğiz.

22.01.2020 Tarihli güncelleme : Google üstte verilen seçenekleri de değiştirmiş görünüyor, bu anlamsız akıl dışı değişiklikte ısrar etmek için gerçekten Normal IQ den düşük bir IQ ya sahip olunmalı diye düşünüyorum. Kullanıcı ile inatlaşmak Firmalar için Ölümcül sonuçlar doğurur, bak ben ne yaptım paramı hakediyorum şımarıklığına izin veren Google yi esefle kınıyorum. URL de HTTPS kısmı görünsün istiyorsanız aşağıdaki linkte sizler için sunduğumuz scripti kullanabilirsiniz. Script çalıştırıldığında chromeyi kapatmak için izin isteyecektir.

Chrome URL yi gizlemesin kısayolu

Evet dediğinizde de masaüstünüze "Chrome https" isminde bir kısayol oluşturup bunu çalıştıracaktır ve artık URL de gizleme olmadığını göreceksiniz.

- Chrome android sürümünde Yazı boyutunu büyütme Burada

- Chrome Android sürümünde kayıtlı şifreleri görmek Burada

- Google Chrome reklam engelleyici ayarları Burada

- Google chrome android sürümünde karanlık tema Burada

- Chrome de yanlışlıkla kapatılan pencereyi tekrar açalım Burada

- Google chromede dil nasıl değiştirilir Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha