Windows Kilit ekranını devre dışı bırakalım


Windows Kilit ekranını devre dışı bırakalım
Bir kilit ekranı bilgisayar, akıllı telefon veya tablett açılışında görünen bir arayüzdür cihaz arayüzüne ve uygulamalara erişebilmek için genellikle bir şifre girilmesine ihtiyaç vardır böylece istenmeyen

kullanıcıların cihazın verilerine erişmesi engellenmiş olur. Şifre girildiğinde veya biyometri ile cihaz kilidi açıldığında, ana ekran, masaüstü veya uygulama başlatıcısı görüntülenir ve cihaz kullanılabilir. Çoğu kilit ekranı, bir ana ekranda veya masaüstünde gösterilenden farklı bir resim içerebilir ve bu duvar kağıdı genellikle özelleştirilebilir . Mobil cihazlardaki kilit ekranı, kısa mesajlar, cevapsız çağrılar veya diğer bildirimlerin yanı sıra geçerli tarih ve saati de görüntüler.

Windows kilit ekranı

Windowstaki Kilit ekran (lock screen) Yeni bir özellik değildir mesela Windows 7 deykende Windows ve L tuşlarına birlikte bastığınızda ekranınız kilitlenir. Bu özellik mesela işyerinde çalışırken aniden lavaboya gitmeniz gerektiğinde bir kısayol tuşu ile bilgisayarınızdaki verileri meraklı gözlerden korumak için son derece kullanışlıdır. Windows 10 da kilit ekran ayarlarına erişebilmek için Ayarlar - Kişiselleştirme - Kilit ekranı kısmına gitmeniz gerekir. Buraya kısayoldan ulaşmak için ise çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu uygulamanız yeterlidir

ms-settings:lockscreen

Bu ekranda kullanıcıya ; Ekran zaman aşımı ayarları , Ekran Koruyucu ayarları ve Arka plan ayarları gibi bazı seçenekler sunulmuştur.

Kilit ekran ayarları

Windows Kilit ekranı nasıl devre dışı bırakılır

Eğer Birden çok kullanıcı aynı bilgisayarı aynı kullanıcı adı altında kullanmak durumundaysa kullanıcılardan birinin istemeyerek te olsa Kilit ekranı devreye sokması engellenmek istenebilir veya tersi bir durumda bilgisayar başından kalkarken çocukların kurcalamaması için kilit ekranın aktif hale gelmesini arzu edebilirsiniz. Bunun için Windows 10 da genellikle "Yerel Grup İlkesi düzenleyicisi" yoluyla ayar yapmaya izin verişlir peki ama ya Home sürümlerinden birini kullanıyorsanız ? bu durumda Değişikliği bir script yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz .

Vbs de kilit ekran devre dışı

Sayfa sonundaki linkten indireceğiniz Klaörün içerisinde yeralan "No_Lock_Screen.vbe" dosyasını çift tıklayıp çalıştırdığınzda Kilit ekran açıksa devre dışı bırakacak , devre dışı ise tekrar varsayılan hale geri döndürecektir. Aşağıdaki linkten indireceğiniz Script Windows 10, Windows 8.1, Windows 8 ve Windows 7 de test edilmiştir ve sorunsuz çalışmaktadır.

- Kilit ekranı otomatik kapanma süresini değiştirelim Burada

- Windows 10 kilit ekran resmi değiştirilemesin Burada

- Windows 10 kilit ekranı görselini saklayalım Burada

- Windows 10 kilit ekranı resimlerini otomatik kaydetmek Burada

- Kullanıcı giriş ekranı buzlu cam efekti ayarı Burada

- Telefon ekranı kilitliyken fotoğraf çekin Burada

- Vbs script ile Windows kilitlendiğinde sesi kapatalım Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Satuk
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for oVo
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Salman Hakkı

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha