Windows 10 önyükleme türü nasıl bulunur


Windows 10 önyükleme türü nasıl bulunur
Microsoft , Windows 8 ile birlikte bilgisayarların daha hızlı açılıp kapanmasına yönelik bazı çalışmalar yaptı ve klasik hazırda bekletme ve Tam (Normal) kapatma özelliklerine ek olarak hybrid (Karma) yada

diğer adı ile hızlı başlangıç / kapatma isminde yeni bir özellik ekledi. işletim sistemi çekirdeğinin hazırda bekletme modunu oturumu kapatma ile birleştirir bu nedenle, işletim sisteminin önemli ölçüde daha hızlı başlamasını ve yeni bir kullanıcı oturumuna giriş yapmasını sağlayarak bir sonraki açılış süresini azaltır. Varsayılan olarak, Karma (hızlı) Başlangıç seçilidir. Eğer Bilgisayarınızı en son kapattığınızda hangi tür bir kapanış gerçekleştirdiğini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki makalemiz sizlere yardımcı olacaktır.

Windows 10 son kapanış türü nasıl bulunur

Windows 10 işletim sisteminizi en son kapattığınıza ; hızlı başlatma, normal kapatma veya hazırda bekleme modlarından hangisinin gerçekleştiğini öğrenmek için Powershell den faydalanabilirsiniz eğer hızlı Başlatma'yı devre dışı bıraktıysanız, yalnızca iki seçeneğiniz vardır - Normal (tam) kapatma ve Hazırda bekleme (Hibernation). Ne yazık ki, bazen Hızlı Başlangıç, sürücülerle ilgili sorunlara neden olduğundan bazı aygıtlar düzgün çalışmayabilir.

1. Aramaya powershell yazıp çıkan ikona tıklayın ve Powershell konsolunu çalıştırıp aşağıdaki komutu uygulayın. Komutun çalışması için Powershell in yönetici yetkileri ile başlaması gerekmektedir.

Get-WinEvent -ProviderName Microsoft-Windows-Kernel-boot -MaxEvents 10 | Where-Object {$_.id -like "27"}

Eğer sisteminiz ingilizce bir sistem ise aşağıdaki komutu uygulamanız gerekmektedir.

Get-WinEvent -ProviderName Microsoft-Windows-Kernel-boot -MaxEvents 10 | Where-Object {$_.message -like "The boot type*"}

Powershell in berbat bir araç olduğunu bir süredir anlatmaya çalışıyorum , ve örneklerde de ne tür bir saçmalıkla karşı karşıya olduğunuzu kendiniz görüyorsunuz , herneyse Komutu doğru şekilde uyguladıysanız size aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

Powershell ile önyükleme türü

2. Komutun verdiği sonucun anlamını aşağıdaki tablodan bulun.

Önyükleme türü tablosu

Görüldüğü gibi bendeki Windows 10 , Sistem tamamen kapatıldıktan sonra yeniden başlamış. Herzaman olduğu gibi işinizi kolaylaştırmak amacıyla sizler için bir script kodladık , sayfa sonundan indirdiğiniz scripti çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir bildirim penceresi belirecektir.

Son boot türü dosyası

Bildirim ekranına tamam dediğinizde de En son boot türünüzün yazılı olduğu Not defteri penceresi açılacaktır.Aşağıdaki script sadece Windows 10 da çalışmaktadır.

- Windows 10 da klasik Önyükleme menüsüne geri dönelim Burada

- Silinen önyükleme (boot) kaydı nasıl düzeltilir Burada

- Windows 10 da Güvenli önyükleme kısayolu Burada

- Hazırda beklet ve Uyku modu arasındaki fark nedir Burada

- Windows ta derinlemesine temizlik yapalım Burada

- Hazırda bekleti kapatalım ama hızlı başlat çalışsın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Adnan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha