Chrome ve Firefox ta Dns Over Https yi etkinleştirin


Chrome ve Firefox ta Dns Over Https yi etkinleştirin
Önceki makalelerimizden birtanesinde DNS over HTTPS (DOH) yani DNS üzerinden HTTPS nin ne olduğunu ve yararlarını açıklamaya çalışmıştık bu yazıyı sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz. Kısaca hatırlarsak


; DNS nin temel çalışma prensibi şu şekildeydi , kullanıcı tarayıcı adres satırına bir domain (Alan adı) yazar ardından web sunucusunun IP adresini öğrenmek için bir DNS sunucusuna sorgu gönderilir fakat bu sorgu şifresizdir ve saldırılara açıktır. DNS over HTTPS (DOH) , DNS sorgusunu şifreleyerek kullanıcının hangi web sitelerini ziyaret ettiğinin bulunmasını güçleştirir ve oltalama saldırılarını daha zor hale getirir. Peki ama Google chromede ve Firefox ta hangi ayarları yapalımki DNS over HTTPS (DOH) ayarı açık hale gelsin.

Google chrome de DNS over HTTPS (DOH) ayarını açalım

Google chromede artık yerleşik olarak DNS over HTTPS ayarı yeralmaktadır gel gelelim varsayılan olarak kapalı halde bu ayarı etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

1. Google chrome tarayıcınızın açın ve Sol üst köşedeki Üç noktaya tıklayın ve ardından Ayarları seçin, açılan sayfada sol tarafta yeralan "Gizlilik ve Güvenlik" kısmına tıklayın sağ tarafta açılan sayfada Güvenlik kısmını seçin , ardından kaydırma çubuğu ile dip kısma doğru inip "Gelişmiş" başlığı altında yeralan Güvenli DNS kullan kısmındaki düğmeyi açık konuma getirin. (1) Bu sayfaya çok daha kısa yoldan erişmek için adres satırına aşağıdaki komutu yapıştırıp enter tuşuna basın.

chrome://settings/security

2. Karşınıza gelecek olan sayfada Kaydırma çubuğunu en dibe indirin ve Gelişmiş başlığını bulun. Varsayılan olarak "Mevcut servis Sağlayıcınızla" kısmı işaretlidir. Özel kısmına işaret koyun

Chromede Dns over Https nasıl aktif edilir

Ardından aşağı açılır menüden bir DNS seçin , ben tercihen Cloudflare yi kullanıyorum.

Chromede DNS over HTTPS nasıl açılır

Böylece Google chromede artık DNS over HTTPS (DOH) ayarı etkin hale gelmiş oldu. Eğer ayarların etkin olup olmadığını test etmek istiyorsanız , CloudFlare Tarayıcı güvenlik testini (Browsing Experience Security Check) kullanabilirsiniz - Burada Bu testi Chromede ; DNS over HTTPS (DOH) ayarını etkin hale getirmeden önce ve getirdikten sonra ayrı ayrı yapmanızda fayda var. Test sayfasında "Secure DNS" kısmı bizim için önemlidir.

Cloudflare tarayıcı güvenlik testi

Firefox ta DNS over HTTPS (DOH) ayarını açalım

Firefox tarayıcınızda alan adlarını ip adreslerine çevirmek için gönderilen DNS sorgularının şifrelenmesini istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayınız.

1. Firefox tarayıcınızı açın ve sağ üst köşedeki ızgara ikonuna tıklayıp aşağı açılır menüden "Seçenekler" kısmına tıklayın veya adres satırına "about:preferences" yazıp enter tuşuna basın.

Firefox seçenekler

2. Açılan tercihler sayfasında en dip kısma gidin ve burada yeralan "Ağ Ayarları" başlığını bulun ve hemen sağında yeralan "Ayarlar" butonuna tıklayın

Firefox Ağ ayarları

3. Açılan Bağlantı ayarları penceresinin en dip kısmında yeralan HTTPS üzerinden DNS yi etkinleştir kutucuğuna tik koyun ve sağlayıcı kısmında yeralan aşağı açılır menüde Cloudflare (Varsayılan) seçili olduğundan emin olun. Son olarak Tamam butonuna tıklayın.

Firefox ta DNS over HTTPS yi etkinleştirmek

Firefox tarayıcısında DSN over HTTPS ayarını etkinleştirmeden önce ve etkinleştirdikten sonra CloudFlare Tarayıcı güvenlik testini (Browsing Experience Security Check) i yapmanızı öneririz - Burada

- DnsJumper ile birkaç tıkla DNS değiştirin Burada

- Komut istemi (cmd) ile DNS değiştirin Burada

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Google chrome Adres satırında https yada www yok Burada

- Firefox ta bazı seçenekler devre dışı bırakılmış Burada

- Firefox belirli sitelerde içeriği engellemesin Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for taba
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for taba
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for kaan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Emre varol

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha