Dosya gezgini indirilenler klasörünü açsın


Dosya gezgini indirilenler klasörünü açsın
Dosya Gezgini, Windows 95'ten bu yana Microsoft Windows'un her sürümünde bulunan bir dosya tarayıcıdır. Bilgisayarınızdaki sürücüler, klasörler ve dosyalar arasında gezinmek ve yönetmek için


kullanılır. Genellikle en sık kullanılan windows bileşeni olduğu için Görev çubuğunda sarı bir klasör simgesi ile temsil edilir. Eğer sizde Dosya gezgini Görev çubuğunda ekli değilse sol alt köşedeki aramaya Dosya gezgini yazıp çıkan ikona sağ tıklayıp "Görev çubuğuna sabitle" demeniz gerekir böylece Windows gezginine çok daha kolay erişebileceksiniz.

Dosya gezginini görev çubuğuna sabitle

Microsoft hernedense dosya gezgininin sadece iki farklı konumu açmasına müsade etmektedir bunlar sırası ile ;

a) Hızlı erişim
b) Bu bilgisayar

Bu konumlardan herhangi birini seçmek için ise yine Dosya Gezgini penceresi Görünüm sekmesinde en sağ tarafta yeralan seçenekler (Üç nokta) kısmına tıklayın ve aşağı açılan menüden tekrar  Seçenekler kısmına tıklayın.

Dosya gezginini görev çubuğuna sabitle

Karşınıza klasör seçenekleri Genel sekmesi açılacaktır.

Dosya gezgini Bu bilgisayarda açılsın

Üstteki resimde de gördüğünüz gibi aşağı açılır menüde malesefki Microsoft kullanıcıya daha fazla seçenek sunmamış lakin ilerki sürümlerde bunun değişebileceğini tahmin ediyorum. Geçenlerde bir email aldık ve bir kullanıcımız ısrarla dosya gezginine tıkladığımda İndirilenler klasörüm açılsın bunu nasıl sağlarım diye sordu. Birçok yazılım indirip denediği için tıklar tıklamaz bu klasörün açılması işlerini kolaylaştıracakmış. Elbette bunu yaptırmak mümkün.

1. Registryde Aşağıdaki anahtara gidin

HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

2. Sağ taraftaki anahtarlar arasında "LaunchTo" DWORD değerini bulun eğer yoksa oluşturun.

LaunchTo anahtarı

LaunchTo anahtarı 3 farkı değer alabilir bunlar :

1 - Bu bilgisayar
2 - Hızlı Erişim
3 - İndirilenler

Değeri değiştirip Dosya gezginine tıkladığınızda açtığı konumu değiştirebilirsiniz .Bu konuda sizler için sayfa sonunda bir script sunduk ve bir tıkla Dosya gezginini İndirilenler klasöründen açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Vbs ile dosya gezgini açılış konumunu değiştir

Script tıklandığında "Dosya Gezgini İndirilenler Kasörünü açacak" diye bir bildirim gösterecek ve Tamam dedikten sonra eğer açıksa dosya gezgininizi kapatıp yeniden açmak için tıkladığınızda İndirilenler klasörünün açıldığına şahit olacaksınız. Scripti birkez daha çalıştırdığınzda ise Dosya Gezgini Bu bilgisayar kısmını açacaktır. Eğer Hızlı erişimi açmasını istiyorsanız üstte anlattığımız şekilde kendiniz ayarlamalısınız.

- Windows gezgini istediğiniz konumda açılsın Burada

- Dosya Gezgini Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Sıfırlama Burada

- Dosya gezgini altında Ağ simgesi yeralmasın Burada

- Dosya gezgini Psd önizlemelerini göstersin Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for gürkan
  3. Avatar for Fatih
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Can

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha