Windows 10 2004 nihai sürüm incelemesi


Windows 10 2004 nihai sürüm incelemesi
2020 Mayıs ayında herkesin kullanımına sunulacak olan sürüm 2004 RTM Iso sunu inceleme fırsatımız oldu ve sordum ekibi olarak gözlemlerimizi sizinle paylaşmak istedik , aşağıdaki yazımızda yeni Windows


sürümde yeralan ve önceki windows sürümlerine göre farklılık gösteren birçok özellik hakkında bilgi bulacaksınız. Stabilite ve RAM kullanımı eski sürümlere göre pek bir farklılık göstermesede Cortana nın ayrı bir uygulama olarak sunulması az da olsa sistemde bir rahatlamaya sebep olmuş gibi görünüyor.

1. Görev Yöneticisinde Disk türü ve GPU (Ekran kartı) Sıcaklığı

Windows 10 2004 sürümünde göze çarpan değişikliklerden biride ; Görev yöneticisi Performans kısmından , diskinizin mekanik sabit disk mi yoksa SSD (Katı hal sürücüsü) mü olduğunu görebilmeniz ve ilaveten GPU dediğimiz ekran kartı sıcaklığını gözlemleyebilmeniz. Bunun için Klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın ve Açılan görev yöneticisi ekranında Performans sekmesine geçiş yapın.

Görev yöneticisinde HDD türü ve GPU sıcaklığı

2. Metin imleci renk ve görünüm değiştirme seçeneği

Önceki sürümlerden farkı olarak 2004 sürümünde Metin imlecinin hem rengi ve boyutu hemde kalınlığı değiştirilebilmektedir, ilgili özelliğe ulaşmak için Ayarlar - Erişim Kolaylığı - Metin imleci kısmına gitmeniz veya aşağıdaki komutu çalıştırdan verip direk olarak metin imleci sayfasını açmanız gerekmektedir.

ms-settings:easeofaccess-cursor

Karşınıza gelen ekranda Metin imleci ile ilgili tüm özellikler yeralacaktır.

Metin imleci göstergesi

3. Sanal masaüstlerini yeniden adlandırabilirsiniz

Sanal masaüstü özelliğini kullanıyorsanız önceki sürümlerde bunları yeniden adlandıramadığınızı farketmişsinizdir. Artık istediğiniz ismi verebilirsiniz. Aramanın sağındaki sanal masaüstü ikonuna tıklayın ve açılan ekranda sanal masaüstlerinden birini seçip yeniden adlandırın.

Sanal masaüstünü yeniden adlandır

4. Sistem sıfırlamada Buluttan Windows ISO su indirebilirsiniz

Windows 10 düzgün çalışamaz hale geldiğinde sıfırlanması gerekebilir bunu yapmak için Ayarlar - Güncelleştirme ve güvenlik - Kurtarma kısmına gittiğinizde , Bu bilgisayarı sıfırla kısmının altında yeralan Başlayın butonuna tıklayıp Ardından herşeyi kaldır kısmını seçerseniz , sonraki ekranda Bulut indirme seçeneği karşınıza gelecektir.

Sistem sıfırlamada buluttan ISO indir

5. Dosyaları One Drive a yedekleyin

Mayıs 2020 de sürüm numarası 2004 olarak çıkacak olan yeni Windows 10 da artık Dosyalarınızı One Drive a yedekleyebilirsiniz. Bunun için ise Ayarlar - Güncelleştirme ve güvenlik - Yedekleme - Dosyaları One Drive a yedekle kısmını kullanmanız gerekir.

Dosyaları One drive a Yedekle

6. Windows kapanırken açık olan UWP uygulamaları yeniden başlatın

Windows 10 sürüm 2004 te Ayarlar - Hesaplar - Oturum açma seçeneklerine gittiğinizde Uygulamaları Yeniden başlat isminde yeni bir özellik göreceksiniz . Butonu açık konuma getirirseniz , yeniden başlatılabilir uygulamalarınız (Ki bunlara UWP , Metro veya Mağaza uygulamaları da denir) bir dahaki oturum açışınızda otomatik olarak yeniden başlayacaklardır. Özellik varsayılan olarak kapalı gelmektedir.

Windows 10 sürüm 2004 te da uygulamaları yeniden başlat

7. Belirli bir uygulama için Bildirimleri kapatabilirsiniz

Uygulama ve tarayıcılardan ikide birde bildirim gelmesi sizi rahatsız ediyorsa , belirli bir uygulama için bildirimleri devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için sağ alt köşede bildirim ortaya çıktığında farenizi üzerine götürün ve ayarlar dişli çarkına tıklayın , bir sonraki ekranda ilgili uygulama için bildirimleri kapatma seçeneği belirecektir.

Uygulama için bildirimleri kapat

8. Cortana Ayrı bir uygulama haline geldi

Cortana zaten tüm ülkelerde kullanılmadığı için sistemle bütünleşik haldeyken daha fazla sistem kaynağı tüketiyordu artık , Cortana, Microsoft Store'dan güncellenen ayrı bir uygulama olarak gelmektedir. Elbetteki Türkçe dilinde kullanılamadığını da hatırlatmakta fayda var.

Cortana ayrı bir uygulama

9. İsteğe bağlı özelliklerde birden fazla seçim imkanı

İsteğe bağlı uygulamalardan Wordpad ve MSPaint i kaldırma özelliği ve İsteğe bağlı özellik eklerken birden fazla seçim imkanı getirildi. Bunun için ; Ayarlar - Uygulamalar - İsteğe bağlı özellikler kısmına gidip Listedeki uygulamalardan dilediklerinizi kaldırabilirsiniz, ayrıca sol üst köşedeki Artı butonuna tıklayıp yeni uygulamlardan bir veya birkaçını ekleyebilirsiniz.

İsteğe bağlı Uygulamalar

10. Ayrılmış depolama alanını devre dışı bırakmak ve etkinleştirmek için Komutlar

Ayrılmış depolama alanı Diskinizde yer kalmadığında güncellemeleri yapamayıp sisteminiz hata vermesin diye düşünülmüş ve varsayılan olarak açık şekilde gelen bir özelliktir yaklaşık 7 Gb lık bir alan kaplar bunu kapatmak için yeni sürümde DISM ve Powershell komutları sunuldu.

Ayrılmış depolama

11. Ağ ve internet - veri kullanımı gösterge yeri değiştirildi

Ayarlar - Ağ ve internet kısmına gittiğinizde artık sol taraftan herhangi bir seçim yapmadan veri kullanım miktarınızı görebilirsiniz. Veri kullanım butonuna tıkladığınızda en çok veri kullanan uygulamalar sıralanacaktır.

Windows 10 veri kullanımı

12. Ayarlar uygulamasında yeralan Zaman ve dil penceresi düzenlendi

Ayarlar - zaman ve dil - Dil kısmına gittiğinizde , Windows ekranı , Uygulamalar ve web siteleri , Bölgesel biçim , Klavye ve konuşma olmak üzere ayrı ayrı dil seçim ikonları ile karşılaşacaksınız. Bu hepsi birarada tasarım kullanıcı işlemlerinde kolaylık sağlamaktadır.

Windows 10 dil ayarları

Windows 10 sürüm 2004 diğer yenilikler

Üstteki yenilikler dışında Hesap makinasında Üstte tuttur özelliği sürüm 2004 ile birlikte geliyor eğer sizde gelmedi ise Microsoft mağaza ya gidip hesap makinası sürümünüzü yükseltebilirsiniz. Akıllı depolama özelliğini açtığınızda eski sürümlerde İndirilenler klasöründeki dosyaları silmekteydi , microsoft bunu bir yamayla düzeltmişti bu yeni sürümde , Ayarlar - Sistem - Depolama kısmıda yeralan Akıllı depolama özelliğini açsanız bile temizlenecek klasörlerin arasında indirilenler yeralmamaktadır. Tüm bunların yanında Yeni senkronizasyon motoru , Linux 2 için Windows Alt Sistemi gelmektedir böylece Windows 10 , ELF64 Linux binary dosyalarını çalıştırabilecektir kısacası Bu yeni mimari gerçek bir Linux çekirdeği kullanmaktadır. Ek olarak, Windows 10 artık eşleştirmeyi biraz daha hızlı hale getiren "Swift Pair" teknolojisi kullanmaktadır.

- Chrome ile Microsofttan direkt Windows 10 ISO su indir Burada

- Microsofttan windows 10 ISO su indirmede farklı yöntem Burada

- Windows ve Office ISO larını kolayca indirin Burada

- Windows 7 /8.1/10 ISO larını direkt Microsofttan indirin Burada

- Windows 10 güncel sürümü Microsofttan ISO olarak indirin Burada

- Windows ISO downloader Burada

- Windows 10 u Microsofttan ISO olarak indirin Burada

- Kendimize özel Windows 10 kurulum medyası oluşturalım Burada

- ESD dosyasını ISO formatına çevirelim Burada


20 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for ben Zekeriya
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for ben Zekeriya
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for ben Zekeriya
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for edip

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha