Yüksek Disk kullanımı Microsoftun hatasıymış


%100 Disk kullanımı
Microsoft windows 10 1909 da ilk defa özellik güncellemesi yapmadı ve sistem performansı ve stabilitesi üzerinde yoğunlaştı. Aslında her 6 ayda bir özellik güncellemesi,yeni özelliklerin hataları giderilmeden

yenilerinin gelmesine sebep olduğundan sürüm yükseldikçe işin içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar 4-5 yılda bunun farkına ancak varmış olan microsoft yaptığı araştırmalarda bazı kritik sayılabilecek hatalar tespit etti , bunlardan ilki Cortananın sistemle tümleşik halde gelmesi ve tüm sorguların ve aramaların bu yazılım üzerinden gerçekleşmesiydi.Microsoft , Sürüm 1909 da ilk iş olarak Cortanayı ayrı bir uygulama haline getirdi ve mayıs 2020 sürümünde de bu ayırma işlemi tam anlamıyla uygulamaya konulmuş halde karşımıza geliyor.

Windows 10 daki %100 Disk kullanım hatası giderildi

Windows 10 kullanıcılarının en çok şikayet ettikleri konuların başında özellikle mekanik sabit disklerde (HDD) %100 Disk ve işlemci kullanımı gelir. Bazı kullanıcılar sırf bu yüzden mekanik sabit disklerini terkedip SSD satın aldılar.

Disk Kullanımı çok yüksek

Microsoft yaptığı araştırmada, Windows 10'un önceki sürümlerinde yüksek disk kullanımına sebep olan ve bunun sonucu olarak sistemi yavaşlatan şeyin Arama özelliğinin bir parçası olan "Windows Search indexer" yani Dizin oluşturma özelliği olduğunu belirledi , çünkü ilgili özellik geri planda çalışıp, gelecekte arama sonuçlarını daha hızlı bulabilmeniz için dosyalarınızı, e-postalarınızı ve diğer içeriklerinizi kataloglarken kısacası dosya dizinlerini organize ederken sistem kaynaklarını gereğinden fazla kullanıyordu. Microsofta bu durum bildirildiğinde ise kullanıcılara SSD kullanmalarını tavsiye etmişti. Gel gelelim yaptığı araştırma Yüksek disk kullanımının aslında bir Microsoft Hatası olduğunu ortaya çıkardı. Sürüm 2004 ile bu hatayı gidermenin ve Disk ve Cpu performansını iyileştirmenin (optimize) bir yolunu buldu.Yöntem iki aşamadan oluşmaktadır.

1. Microsoft Cortana'yı Windows Arama'dan ayırdı ve böylece disk kullanımını biraz daha düşük hale getirdi.

2. Microsoft Mühendisleri Dizin oluşturma özelliğine ince ayar yaptılar ve artık siz Cihazınızı aktif olarak kullanırken geri planda kataloglama yapmayacak, yaptığında ise çok daha az kaynak kullanacaktır ayrıca Kullanıcılar dosyaları aktarırken veya silerken dizine ekleme işlemi varsa bile durduracaktır.

Disk kullanımı Normal

Üsttekiler, disk kullanımının azalmasına ve özellikle mekanik sabit diski (HDD) olanlarda gözle görülür bir rahatlamaya neden olacaktır.Windows test programındaki kişiler, gerçek donanımda ve farklı yapılandırmalara sahip sanal makinelerde "birden çok test" uyguladıktan sonra , Windows 10 sürüm 2004'ün performansının eski sürümlere göre gerçekten iyileştirildiğinin ortaya çıktığını vurguladılar. Bizler Sordum ekibi olarak 2018 yılında Windows 10 un nasıl hızlandırılabileceğine dair verdiğimiz tavsiyelerde arama indexinin kapatılması gerektiğini belirmiştik Burada , Görünen o ki geç te olsa microsoft en nihayetinde önlem aldı. Bu konudaki yabancı kaynakları merak edenler Buradaki linkten ulaşabilirler

- Windows 10 nasıl hızlandırılır Burada

- Windows dizin oluşturma özelliğini kapatalım Burada

- Windows 10 arama dizinini silip yeniden oluşturalım Burada

- Windows 10 Arama çalışmıyor Burada

- SuperFetch Hızlı getirme nedir nasıl kapatılır Burada

- Disk performansınızı kolayca öğrenin (winsat) Burada

- TRIM nedir SSD için neden faydalıdır Burada

- Windows 10 da sabit disk doluluk oranımızı görelim Burada

- AHCI Link Power Management ile laptop pil ömrünü arttırın Burada

- SSD diskiniz Ömrünün neresinde Burada

- Sabit diskimiz toplam kaç saat çalışmış Burada


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha