Microsoft Cortana uygulaması nasıl kaldırılır


Microsoft Cortana uygulaması nasıl kaldırılır
Windows 10 da Cortana isminde bir dijital asistan bulunmaktadır bunun görevi , sesinizi tanıyıp size bilgi vermek ve bazı görevleri otomatikleştirmektir. Windows 10 sürüm 2004 ile Microsoft, Cortananın


sistem kaynaklarını daha etkili kullanabilmesi için sisteme gömülü halde gelmesi özelliğini değiştirdi artık Mağaza'dan güncellenebilen yeni bir Cortana sürümü var. Cortana, görev çubuğunda bir arama simgesi olarak görünür ve Windows 10'daki Arama özelliğiyle sıkı entegrasyon halindedir.Eğer Microsoft hesabınız ile oturum açıyorsanız ilginizi çeken şeyleri kaydedecek , favori yerlerinizi not alacak , diğer cihazlardan bildirimleri toplayacak ve Cortananın etkin olduğu tüm cihazlarınız arasında senkronizasyon yapacaktır.

Cortana ayrı bir uygulama

Üstteki resimde de görüldüğü gibi zaten Türkçe dilinde kullanılamayan Cortanayı her kullanıcı sevmeyebilir gel gelelim Microsoft nedense Cortanayı kaldırma (Uninstall) seçeneği sunmamış. Ayarlar - Uygulamalar - Cortana kısmına tıkladığınızda herhangi bir kaldırma seçeneğinin aktif olmadığını görürsünüz.

Cortana kaldırma seçeneği pasif

Halbuki zaten Cortananın kullanılamadığı Türkçe sistemlerde kaldırma seçeneği bulunması oldukça faydalı olurdu , neyseki Powershell komutları ile cortanayı sisteminizden kaldırabilirsiniz.

Cortana Windows 10 dan nasıl kaldırılır yada silinir

Cortanayı kaldırabilmeniz için bilgisayarınızda Mayıs 2020 ( Sürüm 2004 Yapı 19041.264 ) yüklü olması gerekiyor. Sürüm numaranazı çalıştırdan "winver" komutu ile kontrol edebilirsiniz. Cortanayı kaldırmak için Powershell Konsolunu yönetici yetkileri ile çalıştırın ve aşağıdaki komutlardan kendinizce uygun olanını verin. İlk komut sadece mevcut kullanıcıdan , ikinci komut ise Tüm kullanıcılardan Cortana yı kaldıracaktır.

Get-AppxPackage *Microsoft.549981C3F5F10* | Remove-AppxPackage
Get-appxpackage -allusers *Microsoft.549981C3F5F10* | Remove-AppxPackage

Komut uygulandığında size aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

Cortanayı Powershelll ile kaldır

Artık görev çubuğundaki cortana simgesine tıkladığınızda cortana yanıt vermeyeceği için sağ tıklayıp simgesini "Görev çubuğundan Kaldır" kısmına tıklayıp kaldırabilirsiniz. Cortanayı kaldırma işlemini otomatik yapmak için sayfa sonundaki "Remove_Cortana.vbe" scriptini kullanabilirsiniz.

Microsoft mağazaından Cortanayı indirip kurun

Eğer belirli bir süre sonra Tekrar Cortanayı kurmak isterseniz , buradaki linkte tıklayıp Microsoft store den Cortanayı indirebilirsiniz.

Cortana nasıl kurulur

Kullanıcıların cortanayı istedikleri zaman kaldırıp tekrar kurabilmesi imkanı birçok kişiyi cezbedecektir umarım Microsoft sonraki sürümlerde Cortananın kaldırılmasına müsade eder ve bu konuda bir seçenek sunar.

- Windows 10 Cortana nasıl kaldırılır Burada

- Windows 10 da Edge ,Cortana ve Defenderi kaldıralım Burada

- Microsoft Cortanayı devre dışı bırakalım Burada

- Windows 10 2004 nihai sürüm incelemesi Burada

- Windows 10 un en stabil sürümü olan LTSB nedir Burada

- Windows defender sürümü nasıl bulunur Burada

- Windows Defender Koruma geçmişi nasıl temizlenir Burada

- Microsoft EDGE Kredi kartı bilgilerini kaydetmesin Burada


17 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for rabia
  3. Avatar for Elife Cevap
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Elif

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha