Microsoft Edge Chromium nasıl sıfırlanır


Microsoft Edge Chromium nasıl sıfırlanır
Microsoft, internet explorer ile başladığı tarayıcı macerasına Microsoft EDGE ile devam etti ve şu anda da Klasik EDGE yi de terkedip Chromium tabanlı EDGE ye geçiş yaptı. Hatta sürpriz bir şekilde


Chromium EDGE tarayıcısına windows 7 desteği de vermeye başladı çünkü halen piyasa kullanılan işletim sistemlerinin %30 una yakını Windows 7 . Tarayıcılar internete açılan kapılar olduğu için oldukça sık saldırıya maruz kalırlar, bu ziyaret edilen sitelerden tutun da kurulan eklentilere kadar herşey üzerinden gerçekleşebilmektedir hal böyle iken tarayıcı ayarları kolayca bozulabiliyor ve fabrika ayarların döndürülmesi gerekebiliyor. Klasik EDGE de bu işlemi Ayarlar - Uygulama ve özellikler kısmından yapabiliyorduk chromium EDGE de ise işlem biraz daha Google chrome ile benzerlik gösteriyor. Aşağıdaki makalemizde Microsoft Chromium EDGE tarayıcısını nasıl sıfırlayabileceğinizi 2 farklı yöntem ile açıklamaya çalıştık.

Bozulan Chromium EDGE tarayıcısı nasıl onarılır

Chromium EDGE nin halen 4 farklı sürümü bulunmaktadır bunlar sırası ile ; Edge - Stabil sürümü , Edge Beta, Edge Dev, Edge SxS - for Edge CAN (Canary), Kullanıcıların hemen hemen tamamına yakını stabil sürümü kullanmaktadır. Chromium EDGE yi açın ve sağ üst köşedeki Üç noktaya tıkladıktan sonra açılan sayfada sol tarafta bulunan "Ayarları Sıfırla" kısmına tıklayın (1).

Chromium EDGE ayarları nasıl sıfırlanır

Ardından sağ tarafta "Ayarları varsayılan değerlerine geri yükle" linkine tıkladığınızda (2) üstteki resimde de görüldüğü gibi "Ayarları Sıfırla" penceresi açılacaktır (3) , buradaki "Sıfırla" mavi butonuna tıklayıp Chromium EDGE tarayıcısını varsayılan ayarlara yani fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Aynı yere tek seferde ulaşmak için tarayıcı adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırmanız ve Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

edge://settings/resetProfileSettings

Sıfırla butonuna bastıktan sonra herhangi bir uyarı vermemesi ilginç, enazından sıfırlandı mesajı olması gerekirdi. Microsoft tarafından sunulmuş olan bu seçenek uzantıları kaldırmayıp sadece devre dışı bırakır. Ayrıca, kaydedilmiş şifreleri, sık kullanılanları da kaldırmayıp diğer verileri silmemektedir. Eğer gerçek anlamda bir fabrika ayarlarına geri dönme istiyorsanız aşağıdaki işlemi yapmanızı tavsiye ederiz

NOT: Aşağıdaki sıfırlama işlemi Chromium EDGE tarayıcısını varsayılan ayarlaranına döndüreceği gibi Tüm Profilleri , Eklentileri ve yer işaretlerini (Favorileri) silecektir.

1. Microsoft Chromium Edge tarayıcısını kapatın
2. Aşağıdaki kodu çalıştır penceresinden verin

%LocalAppData%\Microsoft

Dosya gezgininde açılan klasör içerisinde, Kullandığınız Chromium EDGE srümüne göre aşağıdaki klasörlerden sizde varolanlarını sağ tıklayıp sil deyin.

Edge
Edge Beta
Edge Dev
Edge SxS

EDGE klasörünü silip ayarları sıfırla

İşlem bukadar , Sıfırlanmış Chromium EDGE tarayıcınızı açıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

- Microsoft EDGE yi Onaralım veya sıfırlayalım Burada

- İnternet explorer ayarlarını sıfırlayalım Burada

- Windows proxy ayarlarını sıfırlayalım Burada

- Tarayıcım kapanırken gözatma geçmişini silsin Burada

- Firefoxun eklenti veritabanını sıfırlayalım Burada

- Açılmayan Samsung Galaxy Tableti fabrika ayarlarına döndürme Burada

- Photoshop ayarlarını sıfırlamak (resetlemek) Burada

- Word ayarlarını sıfırlayalım Burada

- Windows güvenlik duvarı ayarlarını sıfırlamak Burada

- Windows 10 u sıfırlayalım Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha