Android 10 da QR kodu ile kablosuz ağı paylaşın


Android 10 da QR kodu ile kablosuz ağı paylaşın
Evinize arkadaşlarınız veya misafirleriniz geldiğinde , Wi-Fi dediğimiz kablosuz ağınıza bağlanmaları için , bağlı olduğunuz kablosuz ağın ismini ve şifresini vermeniz gerekir böylece onlarda mobil veri


yerine sizin kablosuz ağınızı kullanabilirler , eğer kalabalık bir misafir grubu ise muhtemelen birkaç kişi verdiğiniz bilgileri hatalı girecektir ve nedense bağlanmadı diyeceklerdir ,bunun birden çok sebebi olabilir sizi yanlış anlamışlardır , tam şifreyi girerken biri birşey demiştir ve hatalı bir tuş kullanmışlar ama farkına varmamışlardır... işin kötüsü , cep telefonunuza bir kez girdiğiniz ağ ismi ve kullanıcı adını telefonunuz hep hatırlayacağı için bir süre sonra şifreyi unutabilirsiniz ve anlık sorulduğunda hatırlamayabilirsiniz işte bu gibi sorunları aşmak için Android Q (10) da kablosuz ağı QR kodu ile paylaşma özelliği bulunmaktadır.

Android Q da Bir tıkla WI-FI paylaşımı

Ağınızı kullanmak isteyen cep telefonunda bir QR kod okuyucu (Barkod okuyucu) bulunması yeterlidir , Android işletim sisteminin Q (10) olması gerekmez. Eğer QR (Barkod) okuyucunuz yoksa Google Play store aramasına "QR Code" yazmanız yeterlidir Burada. Karşınıza birçok uygulama çıkacaktır , birini indirip kurun ardından telefonunuz veya tabletinizin kamerası sayesinde QR (Barkod) kodunu okutabilirsiniz. Gelelim kablosuz ağ bilgilerini QR kodu şeklinde nasıl paylaşabileceğinize.

1. Android Q (10) sistemli telefonunuzda Ayarlar uygulamasına tıklayın ardından Wi-Fi & Internet kısmına dokunun.

Android te wi-fi ve internet ayarları

2. Sonrasında Bağlı olduğunuz Kablosuz ağ ismine dokunun, Bağlandı diye gösterilen ağın sağında bir dişli çark vardır oraya yada direkt ağ ismine tıklayın.

Android kablosuz bağlantı ayarları

3. karşınıza "Unut" ve "Paylaş" simgelerinin bulunduğu Ağ ayrıntıları penceresi gelecektir , Paylaş kısmına tıklayın. Siz olduğunuzu doğrulayın ekranı gelecektir burada ya parmak izi okuyucusu yardımı ile veya kilit desenini çizerek QR kodunun bulunduğu , Kablosuz ağı paylaşın ekranına ulaşın , burada QR (Barkod) kodu ve en dipte kablosuz ağ şifresi yeralacaktır.

Android te kablosuz ağı QR kodu ile paylaş

Artık kablosuz ağınızı kullanmak isteyen herhangi bir cihazın bu QR kodunu okuması yeterlidir , otomatik olarak kablosuz ağa bağlanacaktır, böylece elle kablosuz ağ ismi ve şifresini girme zahmetinden kurtulacaksınız. yaptığım denemede oldukça eski bir tablete QR kod okuyucu yükleyip Android Q (10) un paylaştığı bu QR kodunu okuttum ve anında ağa bağlandı.

kablosuz ağa bağlan

Özellik bence kullanışlı olmuş ve birçok durumda anlık kablosuz ağ paylaşımlarında pratiklik sağlayacaktır. Bundan sonraki sürümlerde de yeralacağını düşündüğüm özellik sizde yoksa aynı işi yapan farklı uygulamaları deneyebilirsiniz. Örnek Uygulama

- Android cep telefonumuzun internetini paylaşalım Burada

- Akıllı telefonun kablosuz hotspotu çalışmıyor Burada

- Windows 10 da interneti diğer cihazlarla paylaşın Burada

- Yakın paylaşım özelliği nedir nasıl kullanılır Burada

- QR kodu ile wifi veya telefon bilgisi paylaşalım Burada

- Telefonun durum çubuğunda ağ hızı gösterilsin Burada

- Telefonun Bluetooth sürümü nasıl bulunur Burada

- Android telefonda kronometre nasıl çalıştırılır Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ahmet
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for oVo
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Aylin Dereli

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha