Güç seçeneklerinde yeralan bir güç planı nasıl silinir


Bir güç planı nasıl silinir
Güç planları , kullanıcıya belirli durumlarda fayda sağlayan son derece pratik ayarlar topluluklarıdır. Mesela Oyun oynarken Yüksek performans veya Nihai (Ultimate) Performas planını kullanırsanız FPS nizde

artış olacaktır. Yine sıcak yaz günlerinde İşlemcinin frekansını kıstığınız bir planı devreye sokarak bilgisayarın ısınmasını önleyebilirsiniz. Kullanıcının kendine göre ayarladığı güç planlarına ihtiyaç kalmadığı durumlarda Güç seçenekleri sayfasında kalabalıklık etmelerine gerek yoktur bu sebeple belirli durumlarda kullanmak için oluşturduğunuz güç planlarından bazılarını silmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki makalemizde güç planlarını nasıl silebileceğinizi açıklamaya çalıştık.

1. Güç planını denetim masası üzerinden silin

Artık işinize yaramayan bir güç planını silmek isterseniz ; arama boşluğuna Denetim masası yazın ve çıkan ikona tıklayın ardından sırası ile - Sistem ve güvenlik - Güç seçenekleri kısmına gidin , aynı yere çok daha kolay ulaşmak için çalıştırdan aşağıdaki kodu vermeniz yeterlidir.

control powercfg.cpl

Açılan sayfada varsayılan ve daha önceden oluşturduğunuz bütün güç planları yeralacaktır.

Güç planları

Diyelimki üstteki resimde yeralan "Uyumasın" güç planını silmek istiyorsunuz bunun için bu planın varsayılan olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Zaten amacımız artık işimize yaramayan güç planlarını silmek olduğu için planın varsayılanda olması pek mantıklı değil , sonrasında Silmek istediğiniz güç planının sağında yeralan "Plan Ayarlarını değiştir" kısmına tıklayın. Yeni açılacak sayfada sol alt köşede Bu planı sil linki bulunmaktadır buna tıklayın

Bir güç planı nasıl silinir

Planı silmek istediğinize eminmisiniz onay kutucuğu gelecektir. "Tamam" butonuna tıkladığınızda artık ilgili güç planı seçenekler arasında yeralmayacaktır.

2. Güç planını Komut istemi (Cmd) yardımı ile silin

Bir güç planını komut istemi (Cmd) üzerinden silmek isterseniz öncelikle GUID değerini öğrenmeniz gerekecektir. Bunu yapmak içinse Komut istemi üzerinden aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir.

powercfg -list

Komut Bize aşağıdaki resimdeki gibi bir çıktı verecektir.

Komut istemi (Cmd) ile güç lanlarını listeletin

Bu listede yeralan ve silmek istediğiniz Güç planının GUID numarasını bir yere kaydedin veya sayfa sonunda yeralan Linkteki "guid.vbe" scriptini çalıştırın , tüm Güç planlarını ve GUID numaralarını not defterinde size verecektir. Komut isteminden aşağıdaki komut ile istemediğiniz Güç planını silebilirsiniz.
powercfg -delete GUID

powercfg -delete 20a163eb-5a93-4304-8c31-f1908f91f444

Komut uygulandığında aşağıdaki gibi sonuç verecektir.

cmd ile güç planı silmek

Artık ilk maddedeki komutu uygulayıp Güç planlarının yeraldığı Güç Seçenekleri sayfasını açtığınızda ilgili planın orada yeralmadığını Göreceksiniz.

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- Güç planı ayarlarını yedekleyip geri yükleyelim Burada

- Güç seçeneklerinde tek seçenek var diğerleri yok Burada

- Sağ tuş menüsüne Güç seçenekleri ekleyelim Burada

- Güç seçenekleri kapatma ayarları silik ve değişmiyor Burada

- Güç planı kısayolu nasıl oluşturulur Burada

- Hiçbir güç seçeneği kullanılabilir durumda değil Burada

- Güç seçenekleri arasında kolayca geçiş yapın Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Fred
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hüseyin
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Hüseyin
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Ceyda

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha