Excel de belirli bir sütuna göre sıralama yaptırın


Excel de belirli bir sütuna göre sıralama yaptırın
Excel eskiden şirketlerin tercih ettiği bir yazılım iken günümüzde ilkokul öğrencilerinin bile kullandığı oldukça yaygın bir Microsoft Office bileşeni haline gelmiştir. Satır ve sütunlardan oluşan bu

elektronik tablolama uygulamasında genellikle sütunlarda farklı değerler yeralır. Mesela Elimizde şöyle bir liste olsun , Bir sütunda öğrenci isimleri , diğer sütunda bu öğrencilerin performans notları bir diğer sütunda ise bu öğrencilere ödenmesi gereken Para miktarları yeralmış olsun. Performans puanları öğrencilerin Öğretmenleri tarafından genel değerlendime notları olsun ve bu öğrencilere Maddi durumları iyi olmadığı için okul tarafından ilgili para yardımı planlanmış olsun.

Excelde Özel sıralama nasıl yapılır

Eğer Bu excel tablosunu Performans puanına göre sıralamak istiyorsanız Öncelikle sıralamaya dahil olacak tüm değerleri seçmeniz gerekir , ardından ya tablo içerisinindeki herhangi bir hücreye sağ tıklayıp Sırala - özel sıralama kısmını seçmeniz gerekir.

Excel sağ tuş ile özel sırala

yada sağ üst köşede yeralan "Sırala ve filtre Uygula" kısmına tıklayıp aşağı açılır menüde yeralan özel sıralama kısmını seçmeniz gerekir.

Excel de özel sıralama

Ardından sırala penceresi açılacaktır. Burada hangi sütuna göre sıralama yapacaksanız "Sıralama ölçütü" aşağı açılır menüsünden seçebilirsiniz. Düzen aşağı açılır menüsünden ise Büyükten küçüğe mi yoksa küçükten büyüğe mi sıralayacaksınız onu seçmeniz gerekir son olarak "Tamam" butonu ile sıralamayı yaptırabilirsiniz.

Excelde sütuna göre sıralama

Ve sonuç aşağıdaki gibi olacaktır. (B sütunu Tabloyu bozmadan Büyükten küçüğe doğru sıralandı)

Excelde sütuna göre sıralama yapıldı

Excelde Filtreler yardımı ile sıralama yaptırmak

Aynı işlemi yaptırmanın bir başka yöntemi ise Filtreleri kullanmaktır. Sıralama yaptırmak istenen tabloyu seçtikten sonra sağ üst köşede yeralan Sırala ve Filtre uygula kısmına tıklayın ve busefer "Filtre" kısmını seçin , tablonuzun sütun başlarında aşağıya açılır menüler oluşacaktır. Mesela Tabloyu Öğrencilerin alacağı yardım miktarına göre büyükten küçüğe sıralatacaksanız bu sütunda yeralan aşağı açılır menüden "Büyükten küçüğe Sırala" demeniz yeterlidir.Tamam butonuna tıkladığınızda sıralama gerçekleşecektir.

Excelde filtreleri kullanarak sütuna göre sıralatma

Ardından sütun başlarındaki aşağı açılır menüleri kaldırmak için Sağ üst köşedeki "Sırala ve Filtre Uygula" kısmından Filtre kısmına tıklamanız yeterlidir.Üstteki her iki yöntem de size bir tabloyu , sıralamayı bozmadan belirli bir sutundaki değerlere göre büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe sıralamaya olanak vermektedir.

- Excel otomatik olarak belirli bir çalışma kitabını açsın Burada

- Excel de bugün formülü nasıl kullanılır Burada

- Excelde klavye yön tuşları çalışmaz oldu Burada

- Excel de hücrelerdeki yazıları birleştirelim / bölelim Burada

- EXCEL de dolu veya boş hücreleri saydıralım Burada

- vbs ile boş Word veya Excel belgesi açalım Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kaan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for yusuf fidan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Kamil Atalay

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha