Görev çubuğu ayarlarına erişimi engelleyin


Görev çubuğu ayarlarına erişimi engelleyin
Görev çubuğu ilk olarak Microsoft Windows 95 ile tanıtıldı ve Windows'un sonraki tüm sürümlerinde yeraldı , kullanıcı işlemlerini kolaylaştıran yardımcı bir araçtır. O anda Açık olan herhangi bir uygulamayı

görüntülemenize , Tarih ve saati görmenize ve Üzerine sağ tıklayarak açılan menüden bazı windows bileşenlerine kolayca erişip ayarlar yapmanıza olanak verir.

Görev Çubuğu ayarlarına nasıl ulaşılır

Görev çubuğu ile ilgili sunulan bazı ayarlar mevcuttur bu ayarlara iki şekilde ulaşabilirsiniz.
1. Ya görev çubuğuna sağ tıklayıp Görev çubuğu ayarları kısmını seçersiniz

Görev çubuğu ayarları

2. Yada Ayarlar - Kişiselleştirme - Görev Çubuğu kısmına tıklarsınız ve ayarların bulunduğu sayfaya erişirsiniz. Bu sayfada bulunan ayarlar : Görev çubuğunu kiltleyebilir böylece yer değiştirmesinin önüne geçebilirsiniz. Masaüstü modunda görev çubuğunun otomatik olarak gizlenmesini sağlayarak masaüstünüzden yer kazanabilirsiniz. Yine Tablet modunda Görev çubuğunun otomatik olarak gizlenmesini sağlayabilirsiniz. Küçük görev çubuğu düğmelerinin kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Görev çubuğu Ayarlar sayfası

Yine resimde de görüldüğü üzere ; Farenizi Görev çubuğunun sonundaki Masaüstünü göster düğmesine götürdüğünüzde Masaüstünü önizlemek için Peek özelliğini kullanabilirsiniz. Ve belkide çoğu kişinin aradığı bir özellik olan ; Başlangıç düğmesine sağ tıkladığınızda veya Windows tuşa + X e bastığınızda Menüdeki Komut istemini Powershell ile değiştirebilirsiniz. Aslında Herkes bunun tersini yapmak istiyor çünkü VBS veya Bat/Cmd ile kıyaslandığında Powershell bugüne kadar gördüğümüz en kullanışsız ve hiçbir Programlama diline uymayan bir windows özelliğidir. Görev çubuğunun konumunu da bu sayfadan değiştirebilir veya sistem simgelerini açıp kapatan ayarlar sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Son olarak yine bu ayarlar sayfası yardımı ile Kişileri görev çubuğunda gösterebilirsiniz.

Görev çubuğu ayarlarını yasaklayın

Üstteki tüm ayarları barındıran Görev çubuğu ayarlar sayfasına erişimi yasaklamak isterseniz sayfa sonundaki indirme linkinden edineceğiniz VBScript i çalıştırıp ilgili sayfadaki özelliklerin Gri hale (kullanılmaz hale) gelmelerini sağlayabilirsiniz. Scripti tekrar çalıştırdığınızda yasaklama kalkmaktadır.

Göre çubuğu ayarlarının değiştirilmesini yasaklayın

İlgili script ayrıca Görev çubuğuna sağ tıklamayı da yasaklamaktadır.Yasaklanmayan tek ayar Tablet Modunda Görev Çubuğunu otomatik olarak gizle ayarıdır.

- Görev çubuğuna sağ tıklamayı yasaklayalım Burada

- Exploit protection ayarları değiştirilemesin Burada

- Windows 10 işlem merkezini yasaklayalım Burada

- Denetim masası öğelerini kolayca yasaklayalım Burada

- Windows 10 da Masaüstü ikonlarını gizleyelim Burada

- Görev çubuğu ayarlarını değiştiremesinler Burada

- Windows 10'da Pano Geçmişi kullanımını yasaklayın Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha