Firefox ta Hesaplar ve Parolaları dışa veya içe aktarın


Firefox ta Hesaplar ve Parolaları dışa veya içe aktar
Tarayıcıların en kullanışlı özelliklerinden biride , kayıtlı olunan forum veya web sayfalarına giriş yaparken kullanıcı adınızı ve şifrenizi hatırlamaları ve login işlemini oldukça kolay hale getirmeleridir.


Eğer sisteminizi formatlayacaksanız veya sıfırlayacaksanız tarayıcıdaki bu şifreleri dışa aktarmanız (Export) ardından da tekrar içe aktarmanız (Import) gereklidir yoksa onlarca belkide yüzlerce kullanıcı ismini ve şifreyi tek tek yazmak oldukça külfetli bir iş olarak karşınıza çıkacaktır. Firefox 79 ve önceki sürümlerde kaydedilmiş parolaları dışa ve içe aktarmak zor bir işti çünkü hernedense bu işlem için yerleşik bir özellik bulunmadığı gibi bir eklenti (plugin) de yoktu.

Bu eksikliği geç te olsa farkletmiş olan Firefox geliştiricileri , Mozilla Firefox 80 ve sonraki sürümlere, tarayıcıda kayıtlı parolaları dışa ve içe aktarmak için yerleşik bir seçenek eklediler. Bu yeni özelliği kullanarak, kaydedilen şifreleri bir CSV dosyasına yedekleyebilir ve gerekli olduğunda bu CSV dosyasından şifrelerinizi tekrar Firefox tarayıcısına geri aktarabilirsiniz.

Yazılım veya eklenti kullanmadan Firefox şifrelerini dışa veya içe aktarın

Sanırım bazı güvenlik sebeplerinden dolayı Firefox , Dışa ve İçe aktar özelliğini varsayılan olarak aktif şekilde sunmaz bu nedenle de öncelikle özelliği aktif hale getirmelisiniz bunun için ;

1. Firefox tarayıcısını açın ve adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırın ve enter tuşuna basın

about:config

Karşınıza dikkatli olun diyen bir uyarı penceresi gelecektir. Riski kabul ederek devam et butonuna tıklayın,

Firefox about config

2. Açılan yeni sayfada arama boşluğuna aşağıdaki kodu yapıştırın.

signon.management.page.fileImport.enabled

Ardından değeri "False" de "True" ye çevirmek için kodun sağında yeralan butona tıklayın , eğer sizde değer zaten "True" ise hiçbir işlem yapmanıza gerek yoktur.

firefoxta şifreleri dışa içe aktar özelliğini açın

3. Ayar değişikliğinden sonra Firefox u yeniden başlatın ve sağ üst köşede yeralan ızgara menüye tıklayın ardından aşağı açılır menüde yeralan "Hesaplar ve Parolalar" kısmına tıklayın yada Adres satırına "about:logins" yazın

Firefox hesaplar ve parolalar

Firefox about:logins sayfası açılacaktır . Sağ üst köşedeki Üç noktaya tıklayın ve aşağı açılır menüden , ihtiyacınıza göre ; Hesapları dışa aktar veya Dosyadan içe aktar özelliklerinden birini seçin.

Firefox ta hesapları dışa veya içe aktar

a) Firefox ta Hesaplar (Şifreler) dışa nasıl aktarılır

Hesapları dışa aktar kısmına tıkladığınızda bir uyarı mesajı belirecek ve burada parolaları herkesin okuyabileceği hatırlatması yeralacaktır , "Dışa Aktar" butonuna tıkladığınızda Windows kullanıcı giriş şifrenizi girmenizi isteyen bir ekran gelecektir , kullanıcı şifrenizi girin

Firefoxta hesapları ve parolaları dışa aktar

Ardından , açılan pencerede , şifrelerin içinde bulunduğu .csv dosyasını nereye kaydedeceğinizi seçebilirsiniz. Eğer dosyaya isim verirken tarih atarsanız işiniz kolaylaşacaktır.

b) Firefox ta Hesaplar (Şifreler) içe nasıl aktarılır

Yeniden firefox kurduğunuzda veya sisteminize format attıktan sonra sağ üst köşedeki ızgara ikonuna tıklayıp aşağı açılır menüden "Hesaplar ve Parolalar" kısmına tıkladıktan sonra açılan "about:logins" sayfasında sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ardından aşağı açılan yerde yeralan Dosyadan içe aktar kısmını seçip yedeğinizin bulunduğu yerden .csv dosyasını içe aktararak tüm Login (giriş) ve Şifrelerini içe aktarabilirsiniz.

Firefoxta şifreleri içe aktar

Eğer bu konuda bir yazılım kullanmak isterseniz en güncel yazılım olan "Simple Firefox Backup" isimli Kurulumsuz (Portable) yazılımdan faydalanabilirsiniz.

simple firefox backup ile yedeği geri yükle

Yazılımın kullanımı ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz

- Firefox şifre ve favorilerinizi bir tıkla yedekleyin Burada

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Firefoxun Yer imi ve şifrelerini bir tıkla yedekleyin Burada

- Chrome şifrelerini Firefox yardımı ile Yedekleyelim Burada

- Google Chromede Şifreleri içe veya dışa aktar yok Burada

- Bir tıkla Chrome yer imlerini yedekleyip geri yükleyin Burada

- Opera da şifreleri al (içe aktar) yok Burada

- Google chromede şifreleri içe aktar yok Burada

- Tarayıcıda kayıtlı şifrelerinizi bir tıkla görün Burada

- Tarayıcım şifreleri yanlış hatırlıyor yada hiç hatırlamıyor Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for antiparazit
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Nedim
  5. Avatar for Derya

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha