Firefox'ta kayıtlı tüm hesap ve şifreleri kaldırın


Firefox'ta kayıtlı tüm hesap ve şifreleri kaldırın
Tarayıcıların hemen hemen hepsi bir web sitesine giriş yaparken yazdığınız kullanıcı adı ve şifresini kaydetme becerisine sahiptirler ve çoğu kullanıcı kaydedilsin mi sorusuna evet der geçer.

Normalde bir sorun gibi görünmeyen bu özellik bazı durumlarda güvenlik riski oluşturabilir.Eskiden internet Cafe lerin popüler olduğu dönemlerde emaillerini kontrol etmek için internet cafe yi kullanan birçok kişi emailini kaybetti, çünkü kendisinden sonra aynı bilgisayara oturan kişi mesela Gmaile giriş yapacaksa karşısına kendinden önce oturanın tarayıcıya kaydettiği kullanıcı ismi ve şifresi geliyordu , kötü niyetli ise zaten bunları değiştirip emaili ele geçiriyordu , günümüzde artık herkeste cep telefonu bulunduğundan ve email servis sağlayıcıları telefona doğrulama kodu yolladıklarından bu tarz tehlikeler azaldı. Gel gelelim Arkadaşınıza belirli bir süre kullanması için laptopunuzu vermeniz gerekiyorsa en azından tarayıcıda kayıtlı bulunan bütün kulanıcı adı ve şifreleri silmeniz yerinde olacaktır.

Firafoxta kayıtlı tüm kullanıcı adı ve şifreleri bir tıkla silin

Firefox, 2017'den beri, kod adı "Photon" olan Quantum motoruna sahip bir tarayıcıdır. Şifre yöneticisi olan Firefox Lockwise entegre şekilde gelir ve Adres satırına aşağıdaki kodu yazarak bu kısma kolayca ulaşabilirsiniz.

about:logins

Firefox "Tüm hesapları kaldır" özelliğini sürüm 85 ile birlikte sundu ve tüm üst sürümlerde yeralıyor. Artık kaydedilmiş tüm oturum açma bilgilerini ve parolaları tek seferde kaldırabilirsiniz bunu yapmak için üstteki kodu adres satırına yapıştırıp Enter tuşuna basın veya sağ üst köşedeki ızgara menüye tıklayın ve aşağı açılır menüden "Hesaplar ve parolalar" kısmını seçin.

Firefox hesaplar ve parolalar

Yani açılan sayfada "Sync e giriş yapın" kısmının hemen sağında bulunan üç noktaya tıklayın ve aşağı açılır menüde yeralan Tüm hesapları kaldır kısmını seçin.

Firefox tüm hesapları kaldır

Bu işlemi yaptığınızda karşınıza hesap sayısını belirten bir rakam ve hesap kaldırılsınmı diye soran bir pencere gelecektir burada yeralan ifade ; Bu işlem Firefox tarayıcısına kaydettiğiniz hesapları ve burada görünen ihlal uyarılarını kaldıracaktır. Bu işlemi geri alamazssınız. Evet bu hesapları kaldır kutucuğuna tik koyup "Tümünü kaldır" butonuna tıkladığınızda artık Firefox ta kayıtlı bulunan tüm kullanıcı hesapları ve şifreleriniz silinmiş olacaktır.

Firefox hesap kaldırma onayı

Hergün kullanılacak bir özellik olmasa bile paylaşılan bilgisayarlarda yada bilgisayarınızı satıyorsanız veya kullanması için birilerine verecekseniz faydalı olacaktır.

- Firefox yavaş çalışıyor sorununa çözüm Burada

- Firefoxta Donanım ivmelenmesi ayarını kapatma Burada

- Firefox otomatik olarak güncellemesin Burada

- Firefox şifre ve favorilerinizi bir tıkla yedekleyin Burada

- Firefox ta bazı seçenekler devre dışı bırakılmış Burada

- Firefox ta About config ayarlarını yasaklayalım Burada

- Firefox tarayıcısında telemetry yi devre dışı bırakalım Burada

- Firefox web sayfalarındaki resimleri göstermesin Burada

- Firefox belirli sitelerde içeriği engellemesin Burada

- Firefox ta favoriler menüsü hemen kapanmasın Burada

- Firefox ta Kiosk modu nasıl etkinleştirilir Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha