Her CD'de Autorun Olmasın İstiyorsanızKronik sorun: Ne zaman CD sürü­cüsüne bir disk koysanız Windows XP'nin CD ile ne yapmak istediğinizi soran bir mesaj ile karşılaşırsınız. Bu can sıkıcı özelliği tarihe gömebilirsiniz. Nasıl mı? İşte yanıtı...Pratik çözüm: Windows XP'nin CD sürücünüze yerleştirdiğiniz her CD için size içeriği ile ilgili nasıl bir işlem yapıl­ması gerektiğini soran mesajını görmek­ten sıkıldıysanız bu özelliği tamamen ka­patmanız ya da CD türlerine göre farklı işlemler yapmanız mümkün. CD sürücü­nüzün ikonu üzerinde sağ tıklayarak Özellikler seçeneği üzerin­den Otomatik Kullan sekme­sine ulaşın. Bu bölümde Windows XP'nin hangi tür CD'de nasıl bir işlem yapacağı­nı belirleyebilirsiniz.
Bu özelliği tamamen kapatmak için­se Çalıştır menüsünde regedit yaz­mak suretiyle Kayıt Defteri Düzenleyicisini açarak sırasıyla

HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\Services\Cdrom

kaydını bulun. Burada yer alan Autorun değerini "0" yaptığınızda Windows CD'leri otomatik olarak çalıştırmayı durdura­caktır. Otomatik çalıştırma fonksiyonu­nu geri almak için aynı işlemi Autorun değerini "1" haline getirerek tekrarlama­nız yeterli. Her işlem sonrasında kayıt kütüğünü kaydetmeyi unutmayın.

Optik Sürücülerde AutoPlay Özelliğini Geri Getirelim


Eger Windows XP'de tüm aygıtların autoplay özelligini disabled konuma getirdiyseniz ve yalnızca CD/DVD'lere autoplay özelligi kazandırmak istiyorsanız bu ayarı kullanabilirsiniz

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdrom]
"AutoRun"=dword:0000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
"allocatecdroms"="0"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoDriveTypeAutoRun"=dword:00000091

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoSaveSettings"=dword:00000000

Xp Cd ye Kayıt Yapmasın


Windows XP'nin yeni özelliklerinden biri de cd-rw cihazlarına cd kaydı yapabilmesi, ama eğer daha iyi bir cd kayıt programı kullanıyorsanız (winoncd, easy cd creator gibi) bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz, bunun için "My Computer"a girin ve burada cd-rw cihazının olduğu sürücüye sağ tıklayıp "Properties"i seçin burada "Recording" segmesine gelin ve "Enable cd recording on this drive" seçeneğini kapatın.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha