Registry yardımı ile açılışta Program çalıştırın


Registry yardımı ile açılışta Program çalıştır
Sistem açılışında bir yazılım veya script çalıştırmak bir çok durumda kullanıcıların işine yarar, mesela otomatik yürütülmesini istediğiniz bir Programı sistem açılır açılmaz çalıştırmak isteyebilirsiniz

veya gereksiz dosyaları silen bir scriptin windows açılışında otomatik olarak devreye girmesini arzu edebilirsiniz. Tüm bunları yapmanın farklı yöntemleri mevcuttur mesela zamanlanmış görevlerde yeni bir görev oluşturabilirsiniz - Burada veya çalıştır penceresinden vereceğiniz aşağıdaki komut yardımı ile açacağınız başlangıç klasörüne ilgili Program veya scriptin kısayolunu atıp otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz - Burada

shell:startup

İlgili yöntemlerden külfetli olanı Zamanlanmış görevler olmasına rağmen yönetici olarak çalıştırma avantajı bulunur, Başlangıç klasörüne kısayol atamak kolay olmasına rağmen Antivirüsler buraya atanan kısayolları sevmezler ve Yönetici olarak çalıştırılması gereken uygulamalar Windows sürümünüze göre çalışmayabilecektir. Eğer Registrydeki Run anahtarı yardımı ile açılışta otomatik olarak Uygulama çalıştırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Windows açılışında registry yardımı ile Program veya script çalıştırın

Mesela sisteminiz açılır açılmaz çalışan bileşenleri kontrol etmek için Görev yöneticisini karşınızda görmek istiyor olduğunuzu varsayalım bu durumda aşağıdaki registry anahtarını kullandığınızda sisteminiz her açıldığında Görev yöneticisi otomatik olarak açılacaktır.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]
"Task-Manager"="\"C:\\Windows\\System32\\cmd.exe\" /c \"start /max C:\\Windows\\System32\\taskmgr.exe\""

Üstteki registry anahtarı kullanıldığında Run anahtarı altında aşağıdaki girdi oluşmaktadır.

Registry Run anahtarı

Üstte verilen registry kaydının hazır halini sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz. Peki bir süre sonra artık ilgili yazılımın otomatik olarak her sistem açılışında başlamasını istemiyorsanız ne yapacaksınız ? ya gidip Registryde Run anahtarı altında oluşturmuş olduğunuz Task-Manager girdisini sağ tıklayıp sileceksiniz veya bu işi bir tıkla yapmak için aşağıdaki registry kaydını kullanacaksınız.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]
"Task-Manager"=-

Üstteki her iki kaydı da Windows 11 - Windows 7 işletim sistemli bilgisayarlarda test ettim ve sorunsuz çalıştıklarını gözlemledim. Elbette açılışta cmd yardımı ile çalıştırılan görev yöneticisi Komut istemi parametresi olmadan da çalıştırmayı deneyebilirsiniz hem böylece açılışta anlık görünen siyah ekrandan da kurtulmuş olursunuz. Şu hali ile siyah ekran bize açılışta birşeyleri çalıştırdığımızı gösteriyor.

Run Registry anahtarı REG_SZ mi REG_EXPAND_SZ mi olsun

Run anahtarı altına Genişletilebilir Dize değeri (REG_EXPAND_SZ) oluşturma yöntemi üstteki ile aynı olmasına rağmen birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekir. bunlardan ilki Eğer REG_SZ (Dize değeri) Anahtarı kullanırsanız tam yolu belirtmeniz gerekir mesela aşağıdaki şekilde

C:\Windows\notepad.exe

Eğer REG_EXPAND_SZ (Genişletilebilir Dize değeri) anahtarı kullanılırsa bu durumda Windowsu başka bir dizine kurmuş olanlarında bilgisayarında çalışabilecek aşağıdaki komut kullanılabilir.

%windir%\notepad.exe

Mesela ben açılışta çalışsın diye bir Vbscript kodlayıp aşağıdaki şekilde ayarladım.

Registry run anahtarı ile script çalıştırın

Script Windows 11 açılışında sorunsuz şekilde çalıştı. Aşağıdaki dosyanın şifresi : sordum

- Açılışta otomatik olarak Program ,Script... çalıştırmak Burada

- Görev zamanlayıcı ile açılışta onaysız Program çalıştıralım Burada

- İnternete bağlandığınızda script yada Program çalışsın Burada

- İnternet bağlantısı kesildiğinde program çalıştırmak Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Fatih
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for gürkan
  5. Avatar for mardin
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for shampuan
  8. Avatar for oVo
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Selim

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha