Cso, Daa, Dmg ve Uif dosyalarını iso ya çevirin


Play Station Portable
Sizin veya küçük kardeşinizin PSP (PlayStation Portable) cihazı varsa mutlaka ona internetten oyun indirmişsinizdir gel gelelim bazen bu dosyaların formatı .cso şeklinde çıkar, peki nedir bu .cso : PlayStation


Portable (PSP) lerin iso dosyalarını sıkıştırmakta kullanılan bir formattır ve Prometeus ve YACC (Yet Another CSO Compressor) yazılımları tarafından oluşturulur , eğer bu .cso yu tekrar iso yapmak isterseniz PSP ISO Compressor yazılımından faydalanabilirsiniz. Gelelim işlem için gerekli yazılım ve uygulama adımlarına

PSP ISO Compressor yazılımı ile Cso yu ISO ya çevirelim

PSP ISO Compressor yazılımının web sayfası kapalı olduğundan İndirme sitelerinden birinden edinmeniz gerekecektir. Yazılımın portablesini ve kurulumlusunu sayfa sonundaki linkte birarada verdik. kurulumlusuda portablesi de ilk çalıştırıldığında "Component 'comdlg32.ocx' or one of its dependencies not correctly registered: a file is missing or invalid" hatası vermektedir.

comdlg32.ocx hatası

Bu hatayı gidermek için "PSP_ISO Compressor_Portable" klasörü içerisindeki "comdlg32.ocx" dosyasını sisteminizin x64 (64 bit) veya x86 (32 bit) olmasına göre aşağıdaki yerlerden birine kopyalayın. İlki x64 lü sistemler ikincisi x86 lı sistemler içindir.

%SystemRoot%\SysWOW64
%SystemRoot%\System32

Ardından aşağıdaki komutlardan birini Komut istemi (Cmd) yi yönetici yetkilerinde çalıştırıp uygulayın. ilk komut 64 bit ikincisi 32 bit sistemler içindir.

regsvr32 %SystemRoot%\SysWOW64\comdlg32.ocx
regsvr32 %SystemRoot%\System32\comdlg32.ocx

Komut uygulandığında aşağıdaki şekilde Başarıyla gerçekleştirildi uyarı mesajını almanız gerekir.

regsvr32 dll register başarıyla gerçekleştirildi

Artık PSP ISO Compressor yazılımı ile .CSO formatını ISO formatına çevirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki resimde 1 ile gösterilen yeri işaretledikten sonra 2 numara ile .cso dosyasını seçin ve son olarak Uncompress butonu ile dönüştürme işlemini başlatın. Compression level olarak ben Middle (orta) yi tercih ettim siz varsayılanı kullanabilirsiniz.

PS2 ISO compressor ile cso yu ISO ya çevir

Belirlediğim yerde aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi iso dosyasını oluşturdu.

cso , daa ve iso format boyutları

Yazılımın Anasayfası kapalı olduğundan Buradaki linkten kurulumlusunu veya sayfa sonundan Portablesini edinebilirsiniz.

Daa yada Uif uzantılı dosyaları iso formatına çevirin

DAA , Doğrudan Erişim Arşivi dosyasıdır. ISO dosyasına çok benzer, ancak sıkıştırma ve dosya bölme yetenekleri gibi ISO da olmayan bazı avantajları bulunur. UIF dosyası ise MagicISO tarafından oluşturulan  sıkıştırılmış disk görüntüsü formatıdır ve şifre korumalı olabilir. İnternet üzerinden edindiğiniz .daa veya .uif uzantılı bir dosyayı iso formatına çevirmek istiyorsanız sayfa sonundaki indirme linkinde yeralan daa2iso veya uif2iso yazılımlarından faydalanabilirsiniz. Ben örnek olması açısından elimdeki bir .daa dosyasını ISO dosyasına dönüştüreceğim.

1. daa2iso.exe yi çalıştırıyorum ve .daa dosyamı gösteriyorum , ardından bana hangi isimle nereye kaydedeceğimi soruyor , bunu da belirttikten sonra dönüştürme işlemi gerçekleşiyor.

daa2iso ile dönüştürme işlemi

DMG dosyalarını ISO, BIN, ve IMG ye çevirin

dmg extractor

DMG dosya uzantısına sahip bir dosya, Apple Disk Image dosyasıdır. DMGExtractor java tabanlı bir yazılım olup Mac OS X işletim sistemine ait bir dosya olan dmg (Disk Image) dosyalarını BIN, ISO, ve IMG formatına çevirme (convert) işlemini gerçekleştirir. Anasayfası

- PSP Oyunlarını bilgisayarda oynayın Burada

21 Mayıs 2012 Tarihli başlık güncellendi


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mehmet
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Polat Dereli

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha