Windows 11'de Rahatsız Etmeyin modu


Windowsta rahatsız etmeyin modu
Bildirimler , uygulamalardan, sistemden vs. den gelen uyarılardır.Çoğu kullanıcı tam işine yoğunlaşmışken gelen bir bildirime tıklayıp aniden farklı şeylerle ilgilenmekten şikayetçidir. Windows 11 22H2

, konsantre olmanıza yardımcı olmak için masaüstündeki bildirimler, susturmayı kolaylaştıran “Rahatsız Etmeyin” özelliğiyle birlikte gelir. Aslında bu özellik yeni değil. Daha önceki sürümlerde “Odak yardımı” olarak biliniyordu, ancak 22H2 sürümünde Microsoft adını , arayüzünü değiştirdi ve yeni ayarlar ekledi.

Windows 11'de Rahatsız Etmeyin modunu Etkinleştirin

Windows 11 22H2 ve üstü sürümlerde Rahatsız etmeyin modunu etkinleştirmenin birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır, eğer ayarlar uygulaması üzerinden gidecekseniz ; Windows ikonuna tıklayın ve ardından Ayarlar kısmına tıklayın karşınıza gelecek pencerede Bildirimler kısmını seçin.

Ayarlar - Bildirimler

Aynı yere daha kolay yoldan erişmek için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

ms-settings:notifications

Bildirimler kısmına tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki bir pencere gelecektir burada yeralan Rahtasız etmeyin butonunu açık hale getirin.

Rahatsız etmeyin

Böylece sistem tüm bildirim susturulacaktır. Fakat, tüm uyarılar Bildirim Merkezi'nde görünmeye devam edecektir.

Bildirim merkezindeki Bildirimler

Rahatsız Etmeyin modunu devre dışı bırakmak için ilgili yerdeki butonu kapatmanız yeterlidir, böylece bildirim açılır pencereleri ve uyarı seslerini almaya devam edeceksiniz.

Rahatsız etmeyin özelliğini otomatik olarak aktif etmek için kurallar oluşturabilirsiniz. Mesela, çalışma saatlerinizin dışında otomatik olarak açılacak şekilde rahatsız etmeyin ayarını yapabilirsiniz. Bunun için ; Ayarlar - Sistem - Bildirimler - Rahatsız Etmeyin butonunu açık konum alın ardından , Rahatsız etmeyin özelliğini otomatik olarak aç kısmına tıklayın ve kendinize göre saatleri ayarlayın.

Rahatsız etmeyin zamanlaması

Yinele açılır menüsünden "Günlük", "Hafta Sonları" veya "Hafta İçi Günleri" ni seçebilirsiniz ayrıca aşağıdakiler gibi belirli zamanlarda bildirimleri durdurup durdurmayacağınıza da karar verebilirsiniz:

- Ekranınızı yinelerken

- Oyun oynarken

- Bir uygulamayı tam ekran modunda kullanırken (öncelikli bildirim başlıkları da gizlenir).

- Windows özellik güncellemesinden sonraki ilk saat için.

Kendi ihtiyacınıza göre adımları tamamladığınızda, "Rahatsız etmeyin" özelliği, yapılandırmanıza bağlı olarak otomatik olarak etkinleştirilecek veya devre dışı bırakılacaktır.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Şeyma

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha