Spotify her sistem açılışında otomatik başlıyor


Spotify her sistem açılışında otomatik başlıyor
Bugün yazılımlarla ilgili bir geri bildirimi test etmek için Spotify ye üye olup çalıştırmam gerekiyordu neyse testimi yaptıktan sonra bilgisayarı kaptıp tekrar açtığımda Otomatik olarak karşıma spotify ekranı


geldi , halbuki otomatik başlatmak istermisin diye sormadı bile bu rahatsız edici durum sizin de başınıza geldiyse Spotify uygulamasının otomatik olarak başlamasını aşağıdaki yöntemlerden biri ile engelleyebilirsiniz.

1. Spotify ayarlarından otomatik başlangıcı durdurun

Bilgisayar açıldığında karşınıza gelen Spotify ekranında yeralan Ayarlar kısmına tıklayıp, kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırın , Başlatma ve Pencere davranışı kısmına geldiğinizde aşağı açılır menüden HAYIR kısmını seçin , hepsi bukadar artık Spotify otomatik başlamayacaktır.

Spotify otomatik başlıyor

2. Görev Yöneticisi üzerinden Spotify nin otomatik başlamasını engelleyin

Üstteki işlem yerine şunu da yapabilirsiniz ; Windows ikonuna sağ tıklayıp Görev yöneticisi kısmını seçin veya çalıştırdan aşağıdaki komutu çalıştırın.

taskmgr

Açılacak olan ekranda Başlangıç uygulamaları sekmesine geçiş yapın ve burada yeralan Spotify uygulamasına sağ tıklayıp Devre dışı bırak deyin.

Spotify başlangıç Uygulamaları

3. Bir script yardımı ile Spotify nin otomatik başlamasını engelleyin

Bazı kullanıcılar üstte verilen her iki yöntemin de işe yaramadığından şikayet etmişler, bu durumda yapılması gereken şey spotify nin registryde otomatik başlangıç kaydının nerede olduğunu tespit edip buradaki değeri değiştirmektir. Uzun bir registry anahtarı olduğundan işinizi kolaylaştırmak için bir vbscript kodladık , sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz. Script çalıştırıldığında Spotify nin otomatik başlangıç durumunu kontrol edip eğer otomatik başlıyorsa bunu devre dışı bırakıp , başlamıyorsa otomatik başlayacak şekilde ayarlamaktadır.

Spotify otomatik başlamasın

Elbette tüm bunlarla uğraşmak yerine Ayarlar - uygulamalar - yüklü uygulamalar kısmından Spotif yi bulup sağında yeralan üç noktaya tıklayıp aşağı açılan menüden Kaldır kısmını seçebilirsiniz.

Spotify nasıl kaldırılır

Eğer Spotify uygulamasını bir komut ile kaldırmak istiyorsanız Powershell konsolunu yönetici yetklerinde çalıştırın ve aşağıdaki komutlardan birini kullanın.

get-appxpackage *Spotify* | remove-appxPackage
get-appxpackage -allusers *Spotify* | remove-appxPackage

Karşınıza ilk anda aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve Spotify sisteminizden kaldırılmış olacaktır.

Spotify yi Powershell ile kaldır

İlerde tekrar kurmak isterseniz Microsoft mağazasından spotify i indirmeniz gerekecektir - Burada

- Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatın Burada

- Windows mağaza uygulamalarını kolayca kaldırın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tarık

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha