Microsoft Camera Codec Pack ile RAW desteğiRaw İngilizce bir kelime olup ham, olmamış anlamındadır.RAW, dijital fotoğraf makinelerinin negatifi olarak tanımlanır. CCD veya CMOS üzerindeki ham veriyi, hiçbir görsel işleme tabi tutmadan


belleğe almayı sağlarlar. Zira aksi belirtilmedikçe dijital kameralar bazı görsel işlemler yaparlar. RAW algılayıcıdan gelen HAM verinin sıkıştırmasız olarak korunması anlamına geliyor. Böylece RAW dosyayı Photoshop veya benzer bir yazılımın RAW Converter seçeneğiyle açarken çok ince ayarlar yapabiliyorsunuz (beyaz ayarı, keskinlik vs.). Ayrıca buna bağlı olarak beyaz ayarını da sonradan istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Kameranın çekim sırasındaki beyaz ayarı yanlış bile olsa bir şey fark etmiyor.
Bugün Microsoft Windows Live Photo Gallery 2011i duyurdu ve artik RAw formatini da destekliyor bunun için yapmaniz gereken tek sey Microsoft Camera Codec Pack for Windows 7 and Vista yi indirmek böylece RAW in yaninda JPEG, PNG, TIFF... gibi formatlarda desteklenir hale geliyor.

Download Microsoft Camera Codec Pack


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha