Bilgisayarda Bilgi Saklamanın Yepyeni Bir YoluDijital bilgileri bilgisayarın hafızasında özel algoritmalarla şifrelemeye gerek kalmadan gizleyebileceğiniz yepyeni bir yol bulundu. Yeni method ile gizlenmek istenen metnin karıştırılıp şifrelenmesi yerine

bilgi parçacıklarının sürücüdeki konumunu manipüle eden bir takım işlemler yapılıyor. Ve ilginçtir ki veri hala şifrelenmiş olarak duruyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles ve Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, İslamabad araştırmacılarının ortaklaşa geliştirdikleri yöntemle 20 MB'lık bir mesaj 160 GB'lık bir sürücüde hiç te makul olmayan bir karmaşıklıkta gizlediler. Sistem veriyi gizlemek ve ona bağlı bulunması çok zor olan bir mesaj oluşturmak için sadece ilgili kişinin bildiği bir şekilde karıştırma işlemi yapmaktadır.Bu yeni sistem biraz daha uzun sürebilir, zira sürücüye yeni bir veri eklemiyor. Bunun yerine dosyaların sırayla düzenlenmiş olup olmadığına bakarak işlem yapıyor. Verilerin küme-tabanlı dosya sistemine sürücünün hangi kısmına nasıl atılacağını daha doğrusu dizileceğini kullanıcı karar verdiği için, bu dağıtık durumda olan verileri tekrar bir araya getirip yeniden anlamlandırmak oldukça zor.Sistem mevcut bir dosyanın küme dağıtımındaki parçalanma kalıplarını modifiye ederek hassas bilgiyi şifreleyecek gizli bir kanal kullanmaktadır. Bu gizli kanal dosya sisteminde herhangi bir yer gerektirmemektedir. Dahası bu kanal iki katlı makul bir reddedilebilirliğe de sahip. Yani dosyayı araştıran kişi eğer anahtarı bilmiyorsa gizli bilginin varlığını dahi kanıtlayamıyor.
Önerilen veri gizleme ve geri çağırma algoritmaları FAT32 tabanlı sürücülere göre yapılmış ve yöntemin diski read/write yapma yani diske erişme zamanları diğer klasik yöntemlere nazaran oldukça kısa.
Araştırmanın orjinali:

kaynak


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha