SSD ler verileri hiçbirzaman silmiyor !!!!!Geleneksel sabit disklerin (HDD) yerine alması planlanan SSD (Solid-State Disk) disklerin üzerlerine kaydedilen verileri silmemek gibi çok tehlikeli bir özellikleri var. UC San Diego Üniversitesi Değişken


Olmayan Sistemler Laboratuvarı'ndaki araştırmacıların yaptıkları testler sonucunda geleneksel sabit diskler için kullanılan veri temizleme işlemelerinin yeni nesil depolama aygıtı olan SSD'lerde hiçbir işe yaramadığı ortaya çıktı.SSD'lerde veri depolama işlemi HDD'lerde olduğu gibi manyetik plakalar üzerine yazmak yerine içersindeki kontrolcüler vasıtasıyla veriyi yazarken diskin farklı bölgelerindeki az ya da hiç kullanılmamış yerlerine yönlendirilerek yapılır. Yani HDD'lerde olduğu gibi verilerin sürücüde nereye yazılacağına bilgisayar değil, diskteki kontrolcü elemanlar karar verir.Bu yüzden veriler tek tek silinmek yerine ancak kümeler halinde silinebilir. Silme işlemi de uzun sürdüğünden bitlik veriler için bile tüm küme okunur, üzerinde değişiklik yapılır ve yeniden yazılır. Eski bilginin bulunduğu alan sonradan silinmek üzere işaretlenip öylece bırakılır.
İşte bundan dolayı araştırmacılar, sabit diskler üzerinde veri silinmesinde en etkili yöntemler olan Gutmann (35 kez), NSA (7 kez) ve Us DoD 5220.22-M (3 kez) gibi methodları denediklerinde bile SSD'lerde başarılı olamamışlar, aksine önemli miktarda verinin hala disk üzerinde kaldığını tespit etmişlerdir.

Araştırmacılar 1000 MB'lık verinin silinip geri getirilmesi testinde (yukarıdaki grafik) bazı özel silme yöntemlerinin hiç başarılı olamadığını, çok güvenilen tekniklerin ise maalesef HDD'lerde sergiledikleri başarıyı SSD'lerde göstermediklerini ortaya koydular. Bu durum da, ticari sır sahibi şirketler veya hassas nitelikte veri taşıyan devlet kurumları için çok ciddi problem teşkil edebilir. Siz siz olun, hassas ve güvenlik verilerinizi asla ama asla SSD diskler üzerinde taşımayın. Eğer bu diskleri kullanacaksanız da, disklerle işiniz bittikten sonra verileri temizlemek için kırma, parçalama ve yakma gibi fiziksel yolları kullanınız.

Referanslar:
Bilim ve Teknik Dergisi Mart 2011 "Verileriniz Gizli Kalsın İstiyorsanız SSD'ye Koymayın", Levent Daşkıran


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for seron

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha