ExFAT Dosyalama Sistemi Nedir, Farkları NelerdirexFAT nedir? Genişletilmiş dosya ayırma tablosu (exFAT) daha iyi bir mobil kişisel depolama artan ihtiyaçlarına uygun yeni bir dosya sistemidir. Peki nedir bu exFAT ve bize ne getiriyor.?


Microsoft mühendisleri tarafından dizayn edilen bu yeni sistem daha çok taşınabilir veri depolama aygıtlarında kullanılmak üzere oluşturulmuş bir protokol. Günümüzde tüm bilgisayarlarda desteklenen FAT 16 ve FAT32’nin bir üst versiyonu. Yaşamımızda yaygın olarak kullandığımız USB diskler, bellek kartları ve sabit diskler için kullanılan FAT32 standart bir dosyalama sistemi. Bu sistemin yaygın olarak kullanılmasının en büyük nedeni ise uyumluluk. Çünkü gerek PC gerekse MAC‘ler de sorunsuz şekilde çalışmaktadır.

İşte ExFAT ile gelen birkaç özellik:

1. ExFAT ile dosya boyutu 4GB’tan 16 EB’a (16 Milyar GB) yükselecek. Bu hız ile yakın gelecekte sorunsuz veri paylaşımları yapılacaktır.

2. FAT16 sisteminde mevcut olan 1000 dosya sınırı, exFAT ile kapasiteye bağlı olarak sınırsız olarak belirlenmiş durumda. Kapasiteniz miktarında istediğiniz kadar dosya eklemeniz mümkün.

3. Veri depolama aygıtlarına atılan tum bilgiler aygıtta kümeler denilen mekanlarda parçalanarak saklanır. Örneğin KB küme büyüklüğüne sahip bir depolama aygıtına 8KB’lık bir dosya atılırsa bu aygıtta 2 kümeye yerleştirilir ve orada saklanır. Ancak atılan dosya 9KB olursa bu sefer sistem size 3 küme tahsis eder. Normalde 3 kümede 12 KB saklanırken sizin 9 KB içinde o miktarda yer ayrılır. Bu tür durumlarda attığınız dosyalar bellekte fazladan yer kaparlar. ExFAT yeni bir yazılım ile bunun önüne geçerek boşa yer kaplamaları önlemeye çalışıyor.
Yeni sistem eski sistemlere oranla oldukça hızlı çalışıyor. Veri aktarımında saniyelerin önemi dikkate alınırsa FAT32 ile ExFAT arasında ki 6 sn fark önemli bir hız farkı.
Eski sistemlerde veri aktarımı sırasında yaşanan bir kesinti veya aksaklık nedeniyle bazen veri kayıpları yaşanabilmekte, hatta tüm veriler silinebilmekteydi. ExFAT ile bu sorun halledilmiş durumda.

4. En önemli özelliklerden biri ise depolama aygıtının kullanıcı tarafından özelleştirilebilmesi ve bu özelleştirme sonucunda hız veya performans kayıplarının yaşanmaması. Tabi bunca artıya birde eksi eklemek gerekli. Şuan için bu sistem birçok işletim sistemi ve aygıt tarafından tanınmıyor. Tanınmaları ise epey zaman alacak gibi duruyor. ExFAT sistemi şimdilik sadece Vista SP1 ve Windows CE 6 yüklü makineler tarafından tanınmakta. Dijital fotoğraf makine sı gibi birimlerde küçük bir yazılımla uygunlaştırma işlemi yapılabilmekte. Ama henüz firmalar bunun için bir yama yada yazılım çıkarmış durumda değiller.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for ali

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha