xcopy ile windows'u komple yedeklemekSistemi komple yedeklemek istiyorsunuz, ancak bu işlem için ticari yazılımlara para ödemek istemiyorsunuz. iste bir komutla sisteminizi komple nasil yedekleyebileceginiz aşağıda aciklanmaya


calisildi
İPUCU: Windows'un yüklü olduğu disk bölümünde yeterince disk alanı mevcutsa:

xcopy32 /k /r /e /i /s /c /h c:\windows c:\yedek

komutuyla sistemi yedekleyebilirsiniz. İlerde bir sorun çıktığında

ren c:\windows windows.old

ve

ren c:\yedek windows

komutlarıyla aldığınız kopyayı yeni Windows dizini olarak belirleyebilirsiniz.

Partition tablosunu yedeklemek ve kurtarmak


Windows 9x'te Master Boot Record'u (MBR) yedeklemek mümkün değil. "fdisk /mbr" DOS komutunu da sadece MBR'ın ana bölümünü geri yükler, sabitdisk ve disk bölümleriyle ilgili bilgileri içermez.Virüslerin sıkça saldırısına uğrayan MBR tablosu bozulduğunda sistem açılamaz duruma gelir.

İPUCU: MBR her sabitdiskin ilk fiziksel sektöründe bulunur. Son 64 byte partition tablosu hakkında bilgiler içerir, toplamda 512 byte büyüklüğündedir. Bu verileri mesela Norton Diskeditor ile yedekleyebilirsiniz. Çok eski ve minik bir program olan PED.EXE ile de daha kolay bir şekilde MBR'ı yedekleyebilirsiniz. "ped >a:\partn.dat" ile de geri yükleyebilirsiniz (sadece DOS ortamında). MBR'ı ve en önemlisi partitiontablosunu bu şekilde önce "fdisk /mbr" daha sonra da PED komutunu kullanarak tamir edebilirsiniz. PED.EXE ve yedeklenen partn.dat dosyası toplam yaklaşık 18 kb boyutla her boot disketine sığacaktır.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha