internet explorer tampon belleğini ayarlayınInternet Explorer, sabit diskin belli bir oranını, görülmüş Web sayfalarına ait dosyaların ilerde aynı Web sayfasının yeniden görüntülenmesi ihtimaline karşı yeniden çabukça çağrılması amacıyla

depolanması işine ayırır.Ancak Web sayfalarının tekrar görüntülenmesinde hayli hız kazandıran bu dosyaların dezavantajı; hem ufak, hem de çok sayıda oldukları için sabit diskinizin erişim tablosunun şişmesine ve sabit diskinizin aradığını kolayca bulmakta zorlanmasına neden olmalarıdır. Özellikle de bugün artık 170$ seviyesine düşen 30GB boyunda sabit disklerden birine sahipseniz, neredeyse 1GB yer ayrılan bu tamponun dolması inanılmaz bir kalabalığa neden olur. Bu yüzden Internet Explorer tampon belleğini makul bir seviyeye indirmek yerinde bir davranış olacaktır.Bunu sağlayabilmek için tekrar tarayıcınızın Tools (Araçlar) menüsünden Internet Options (Internet Ayarları) bölümüne gidin. Ortadaki Temporary Internet Files (Geçici Internet Dosyaları) bölümünde Settings (Ayarlar) butonuna basın. Karşınıza çıkacak ekranda alttaki kaydırma çubuğu yardımıyla yeni tampon miktarını ayarlayın ve onaylayarak çıkın. Ara sıra bu dosyaları temizlemek ya da sabit diskinizde yer açmak istiyorsanız, bu amaçla aynı yerdeki Delete Files (Dosyaları sil) butonunu kullanabilirsiniz.

DNS cache yi iyilestirelim ve internet sayfalari hizli acilsin


Dns cachemizi iyilestirip sayfa acilisina katki sağalyabiliriz bunun için Start > Run > regedit yazıp ok diyelim Registry de aşağıdaki degisiklikleri yapalim ( xp.reg v001 da tanimli)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache\Parameters]
"CacheHashTableBucketSize"=dword:00000001
"CacheHashTableSize"=dword:00000180
"MaxCacheEntryTtlLimit"=dword:0000fa00
"MaxSOACacheEntryTtlLimit"=dword:0000012d

bu kodları bir notepad e yapıştırıp ve Dosya – Farklı Kaydet… seçeneğine tıklayın

Farklı kaydet

Açılan pencerede herhangi bir isim verin (dosya ismi ve uzantısı kısmını isteğinize göre düzenleyin) ve .reg olarak kaydedip çalıştırın

Farklı kaydette dosya ismi ve uzantısı

Not: Üstteki ayarlar internet explorer 6 ya ait olup aradan geçen zamanda tarayıcıların hız ve çalışma performansları birhayli gelişmiştir günümüz internet explorerinde (İnternet explorer 11) denenmemişlerdir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha