Bios nedirBilgisayarcıya gittim ve "oradan bana şöyle en tatlısından 80 GB'lık sabit disk ver" diyorum. Eve geliyorum ve sisteme takıyorum bu diski. Ama o da ne! Anakartım, sabit diskimi tam olarak algılayamadı.


Hiç panik yapmadan, anakartımın üreticisinin Web sitesine gidiyorum ve anakartım için yeni bir BIOS'un olup olmadığına bakıyorum. Evet, yeni bir BIOS sürümü ile benim aldığım sabit disk arasındaki sorun çözülmüş. Üstelik, anakartımın üreticisin Web sitesinde, daha fazla performans alabilmek için, BIOS'dan şu ayarları yapın denmiş. Hatta ve hatta, şu sürücüleri yüklemezseniz sisteminizden tam performans alamazsınız diye uyarılar da eklenmiş."
Yukarıdaki biraz basit bir örnek oldu. Her neyse, ister yeni bilgisayar alacak olun, isterseniz şu anki donanımlarınızı terfi edecek olun; ister acemi olun, ister işin ehli olun, bu vakitten sonra BIOS ayarlarına el sürmek, BIOS güncelleme olayına el atmak, sürücü olaylarını benimsemek durumundasınız. Yeni donanım alıp taktığınızda, performansı arttırmak istediğinizde, illa ki BIOS ayarlarıyla haşır neşir olacaksınız, BIOS güncelleme olayından anlayacaksınız. Yoksa sisteminizden tam verim alamazsınız, uyumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz, saç baş yolarsınız. PC Magazine ailesi olarak, bu konuları hepten ele alalım, okuyucularımıza bir rehber niteliğinde bir yazı oluşturalım dedik. Yazılım-Donanım arasındaki ilişkilerle ilgili ipuçları vermeyi de ihmal etmedik. Olayı temelden alıp, BIOS ile başlıyoruz.

"Basic Input/Output System" (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelen BIOS, PC'nizin çalışması için gereken temel yapı olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, anakartınızın özelliklerini yönetebilmeniz/ kullanabilmeniz, diğer donanımlar arasında bir bağ kurması için görev yapar.
"Sadece Okunabilir Bellek" üzerinde olmasından dolayı, burada kalıcıdır. Kalıcı olmasının bir sebebi ise, her defasında PC'nizi açtığınızda BIOS'un işlem yapmasıdır. İşletim sisteminiz ile diğer donanımlarınız arasında bir bağ kurmaya olanak sağlar. Örneğin ses kartı, modem gibi parçaları üzerinde barındıran bir anakart aldığınızda, anakartınızın üzerine takılı olan aygıtların listesini işletim sisteminize BIOS verir. Anakart üzerinden desteklenen bir donanımı iptal ettiğimizde ise (örneğin, BIOS'dan anakartın ses özelliğini iptal ettik) işletim sisteminiz bu aygıtı artık görmeyecektir. Diğer taraftan, BIOS bir yazılım olduğundan, anakartın dengeli + performanslı çalışması için kullanıcılara ayar yapma olanağı sunuyor.
Bu paragraftan çıkartacağımız sonucu ise şöyle özetlersek daha kalıcı olabilir: "BIOS, anakartınızın özelliklerini ve üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri, kullandığınız işletim sistemine aktaran, minik bir işletim sistemidir ve farklı markaların ürettikleri farklı BIOS'lar var. Bunlar: AWARD, AMI ve Phoenix BIOS. Phoenix BIOS ile AWARD BIOS birleşerek, bazı anakartlarda ikişinin ortak ürünü olan BIOS'lar kullanılmaya başlandı.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha